Wiata PV (fotowoltaiczna)
Przeglądając oferty instalacji fotowoltaicznych naszą uwagę może przykuć specyficzna konstrukcja. Prawdopodobnie to na co właśnie patrzymy to wiata PV, czyli awangardowy rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Nie przypomina ona klasycznej instalacji fotowoltaicznej na gruncie, jednak ma z nią wiele wspólnego. Wiata pod panele fotowoltaiczne oferuje ekologiczny sposób na ładowanie pojazdów elektrycznych i wiele więcej. Z tego względu nazywa się ją również carport.
Do czego służy wiata fotowoltaiczna?
Wiata z paneli fotowoltaicznych to nowoczesny i innowacyjny sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni w pobliżu domu. Panele solarne zamknięte w aluminiowej ramie, zabezpieczone z obu stron hartowanym szkłem przynoszą niepodważalne korzyści. Taką technologię produkcji określa się mianem fotowoltaiki dwustronnej. Niecodzienny design i dbałość o ekologię podwyższy atrakcyjność działki, a dodatkowo zmniejszy koszty opłat za prąd. Jeżeli jest się właścicielem pojazdu elektrycznego, będzie to świetna konstrukcja którą można połączyć z modułem carport, dzięki czemu zyskamy możliwość ładowania akumulatorów energią słoneczną. Wiata fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa, co oznacza, że raz zainstalowana będzie funkcjonować bez potrzeby podejmowania dodatkowych akcji. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia analizę i optymalizację pracy układu.
Wiaty carport to skuteczna metoda na zwiększenie autokonsumpcji. Ładowanie pojazdów elektrycznych w momencie, gdy uzyski z paneli są największe, staje się dodatkowym sposobem na oszczędność. Maksymalizowanie ilości energii zużywanej zanim trafi ona do sieci dystrybutora może mieć kluczowe znaczenie w związku z planowanym systemem zmian, który dotknie wszystkich prosumentów. Zamiast odbierać darmową energię, będą zmuszeni do jej ponownego zakupu.
Jakie korzyści oferuje wiata fotowoltaiczna?
Instalacja typu carport oferuje naprawdę wiele inwestorom, którzy zdecydowali się na jej montaż. Przede wszystkim pełni wiele funkcji, które przynoszą długoterminową oszczędność. Carport fotowoltaika i akumulatory stanowią świetny sposób na zwiększenie autokonsumpcji. Na takie zalety składa się:
- Efektywne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni - wielofunkcyjna konstrukcja to jednocześnie parking i stacja ładująca.
- Bezpieczny parking - wysoki montaż wiaty zapewnienia zadaszenie zaparkowanym pod nią pojazdom.
- Redukcja wydatków na klimatyzację pojazdów - zapewniony przez panele cień sprawia, że pojazdy są chłodniejsze.
- Zwiększenie autokonsumpcji - możliwość ładowania pojazdów elektrycznych darmową energią ze słońca.
- Przyszłość przestrzeni publicznej - wiaty carport montowane na wielkopowierzchniowych parkingach mogłyby gwarantować pojazdom źródło ekologicznej energii.
- Zwiększenie roli BIPV - fotowoltaika zintegrowana ze strukturą budynku może stanowić przyszłość architektury.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Jaką moc generuje wiata PV?
W zależności od wybranego rozmiaru wiaty fotowoltaicznej, ilości modułów, położenia geograficznego i wielu innych czynników moc uzyskana z wiaty PV może ulegać zmianie. Wydajność takiej konstrukcji określa się z uwzględnieniem takich samych czynników, jak zwykłych paneli fotowoltaicznych na dachu. Znaczenie będzie miała więc jakość urządzeń, stopień nachylenia paneli i ich sprawność. Energia uzyskana z wiaty o mocy 1kWp wystarcza na przejechanie samochodem elektrycznym 6 250km w ciągu roku (zakładając zużywanie 16 kWh na 100km). Najmniejsze dostępne wiaty mają jednak nieco większy rozmiar - 3kWp.
Nie można zapominać o odpowiedniej orientacji carportu. Podobnie jak standardowa instalacja na dachu, panele modułu powinny być skierowane na południe. Znaczenie ma także kąt nachylenia paneli, by zapewnić instalacji optymalne uzyski z padających na nią promieni słonecznych. Z tego względu warto skorzystać z analizy eksperta, który na miejscu określi najlepszą lokalizację pod przyszłą inwestycję.
Kiedy zwraca się inwestycja w wiatę fotowoltaiczną?
Koszt przejechania 6250 km w środowisku miejskim przez samochód elektryczny wiąże się z kosztami około 2600zł (paliwo, serwis, płyny eksploatacyjne). Kupując wiatę 3kWp (najmniejszy sugerowany rozmiar wraz z modułem do ładowania pojazdów) inwestor zapłaci mniej więcej 25000zł. W związku z tym inwestycja zwróci się już po kilku latach. Warto pamiętać, że instalacja będzie funkcjonować także po okresie zwrotu kosztów. Ładowanie samochodu elektrycznego pozostanie koniecznością, więc posiadanie własnego źródła energii będzie przynosić długoterminową oszczędność.
Niektóre źródła podają samochody elektryczne jako jeden ze sposobów magazynowania energii. Choć samochody posiadają akumulator, infrastruktura pozwalająca na ich rozładowywanie i wykorzystywanie w innych celach nie jest opłacalna. Koszty wykonania systemu znacząco przekraczają potencjalny zysk.
Wymiary wiaty fotowoltaicznej
Jaki rozmiar wiaty fotowoltaicznej wybrać? Wszystko zależy od potrzeb inwestora. Standardowa wiata na jeden samochód ma 3 metry szerokości i około 5 metrów długości. Wybierając wiatę dla dwóch pojazdów, jej szerokość może zwiększyć się ponad dwukrotnie.