Inwertery i mikrofalowniki to nie jedyne opcje, między którymi przyjdzie wybierać inwestorom. Optymalizator mocy stanowi ciekawe rozwiązanie wspierające zalety obu standardowych wariantów. Kiedy warto zdecydować się na to urządzenie i jakie jest jego podstawowe zadanie? Sprawdź jak działa i ile kosztuje dobrej jakości optymalizator!
Optymalizator to urządzenie przyłączane do indywidualnych modułów fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest sterowanie generowaną elektrycznością. Z jego pomocą staje się możliwe zminimalizowanie niekorzystnego wpływu cienia, który pojawia się w okolicach paneli każdego dnia. Dzięki temu żaden z paneli nie ogranicza generowania prądu w pozostałych elementach układu. To znacząca różnica w uzyskach - połączone szeregowo panele dostosowują swoje uzyski do najsłabszego ogniwa. Podpięcie optymalizatorów redukuje ten problem.
Optymalizatory nie zastępują pracy inwerterów czy mikrofalowników. Ich współpraca jest konieczna by cieszyć się darmową energią ze Słońca. Dodatkowy wydatek komplikujący projekt jest jednak opłacalny. Kontrolowanie pracy paneli to długofalowe korzyści z optymalnych uzysków. Wyniki osiągane przez panele z optymalizatorami minimalizują wpływ cienia od 20 do 40%. To z kolei przekłada się na mniejszą awaryjność paneli.
Punktowe zacienienie to drobny problem, który nie wpływa znacząco na generowane uzyski. W przypadku cienia, który regularnie pokrywa powierzchnię paneli, optymalizator staje się koniecznością. Fotowoltaika na dachu, która często bywa narażona na zacienienie przez obecność wysokich kominów może nie być opłacalna, jeżeli ten element instalacji PV zostanie pominięty. Panele stają się wtedy narażone na zwiększenie temperatury własnej powierzchni oraz nadużycie każdej diody bocznikowej, odpowiadającej za ograniczenie wydajności jego pracy w przypadku niesprzyjających warunków.
Inwestycja w optymalizator nie jest jednak w zupełności bezpieczna. To urządzenia montowane na dachu, gdzie narażone są na wpływ czynników atmosferycznych, podobnie jak same panele. W ich wnętrzu znajduje się za to sama elektronika. Wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do jej uszkodzenia. Pojawia się wtedy problem z wymianą wadliwego sprzętu. O ile lokalizacja uszkodzonego optymalizatora nie stanowi problemu, tak same prace montażowe okazują się być wymagające. Każde wejście na dach w celu ingerencji w instalację fotowoltaiczną to narażanie jej na przypadkowe uszkodzenie. Gwarancja udzielana na 25 lat dotyczy również tylko i wyłącznie samego urządzenia, nie pokrywa kosztów wymiany.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Porównując ceny optymalizatorów z mikrofalownikami, ten pierwszy sprzęt okazuje się być zdecydowanie tańszy. Prosta instalacja składająca się z czterech paneli to wydatek około 1000zł na same optymalizatory. Łatwo obliczyć, że jedno urządzenie będzie kosztować standardowo około 250zł za sztukę. Czy inwestycja jest warta dodatkowych wydatków? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.
Na rynku popularnością cieszą się przede wszystkim trzy marki odpowiedzialne za produkcję tego rodzaju sprzętu.