Optymalizatory mocy fotowoltaiki
Optymalizatory mocy
8 września 2021
Tauron Fotowoltaika
Tauron Fotowoltaika
9 września 2021

Fotowoltaika 10kW

Chcąc stać się prosumentem, czyli producentem i konsumentem energii fotowoltaicznej, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programu "Mój Prąd 3.0" obarczona jest warunkami, które koniecznie należy spełniać. Jednym z nich jest rozmiar instalacji dla domu. Dlaczego moc mikroelektrowni rzadko przekracza 10kW? Ile kosztuje fotowoltaika, która spełnia warunki uzyskania dotacji?

Dotacja na fotowoltaikę

Inwestycja w fotowoltaikę to niemały wydatek. Atrakcyjna oferta zachęcająca do generowania własnej elektryczności zwraca uwagę również tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na pokrycie kosztów instalacji w całości z własnej kieszeni. W takim przypadku koniecznością staje się skorzystanie z licznych form dofinansowania lub dotacji, a najpopularniejszą z nich jest program Mój Prąd. Aby otrzymać dodatkowe fundusze, należy wypełnić liczne dokumenty i spełniać kilka ważnych warunków. Jednym z nich jest maksymalny rozmiar instalacji, który umożliwi opłacalny odbiór wygenerowanych nadwyżek energetycznych.

Składając wniosek o przyznanie dotacji w ramach programu Mój Prąd 3.0 można liczyć nawet na 3000zł zwrotu kosztów inwestycji. Rozmiar instalacji fotowoltaicznej będzie jednak decydować o warunkach odbioru nadwyżek energetycznych z sieci operatora. Fotowoltaika o mocy 2-10kW uprawnia do odbioru 80% przesłanej wcześniej elektryczności za darmo. Instalacja z zakresu 10-50kW umożliwia odbiór 70% przesłanych nadwyżek.

Dlaczego fotowoltaika 10kW?

Wybierając moc instalacji, należy kierować się przede wszystkim opłacalnością. Im większa instalacja, tym większy wydatek - a to związane jest z dłuższym okresem zwrotu kosztów. Standardowa instalacja fotowoltaiczna, która pokrywa zapotrzebowanie energetyczne domów jednorodzinnych w Polsce to 5kW. Domy wielorodzinne mogą postawić na instalację o większej mocy. Rzadko jednak sugeruje się przekroczenie 10kW w instalacjach dla domu. Decyduje o tym fakt, iż przekroczenie tego progu zmniejszy o 10% możliwej do odebrania elektryczności za darmo. To najważniejszy argument uzasadniający owe tendencje.

Fotowoltaika 10kw - ile wyprodukuje?

Ile energii zostanie wygenerowane w instalacji o mocy 10kW? Biorąc pod uwagę Polskie warunki nasłonecznienia oraz sprawność średniej jakości paneli, można spodziewać się uzysków na poziomie 1000 kWh za każdy 1kW. Z tego względu instalacja 10kW wygeneruje aż 10MWh rocznie. Panele powinny być jednak skierowane na południe, bez dodatkowego zacienienia aby osiągnąć taki wynik. W mniej optymalnych warunkach, powinno się skorzystać z pomocy optymalizatorów.

Fotowoltaika 10kw - cena

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kW? W jej skład będzie wchodzić około 30 paneli solarnych. Wybierając sprzęt od średniej jakości producenta, uwzględniając przy tym koszt inwertera i montażu trzeba przygotować się na wydatek rzędu 25000 - 50000zł. Warto pamiętać, że każda instalacja fotowoltaiczna się opłaca. Zapewniając panelom dogodne warunki do zachodzenia procesów fotowoltaicznych, czas zwrotu kosztów nie powinien przekroczyć 10 lat. Produkując własną energię ze Słońca można zapomnieć o rachunkach za prąd, które zgodnie z prognozami ekspertów będą drastycznie rosły w nadchodzących latach. Końcówka roku 2021 to idealny moment na inwestycję w panele słoneczne.