Innogy fotowoltaika
Innogy fotowoltaika
18 listopada 2021
Przewody do fotowoltaiki
Przewody do fotowoltaiki
22 listopada 2021

Narzędzia do fotowoltaiki

Do przeprowadzenia profesjonalnego montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie przydadzą się nie tylko umiejętności i doświadczenie monterów. Bez odpowiednich narzędzi realizacja projektu okaże się niemożliwa. Z tego powodu warto zapoznać się z wykorzystywanymi przez najlepszych instalatorów narzędziami do fotowoltaiki. Poznaj sprawdzone marki narzędzi do montażu paneli słonecznych i wybierz jakościowy sprzęt.

Jakie są niezbędne narzędzia do fotowoltaiki?

Kompletne wyposażenie skrzynki narzędziowej montera fotowoltaiki to podstawa satysfakcji z wykonywanej instalacji. Wszyscy polecani w rankingu instalatorzy charakteryzują się profesjonalnym zestawem narzędzi dla każdego pracownika. W skład zestawu spełniającego światowe normy i wymagania wchodzi przede wszystkim:

  • Zaciskarka PEW 12 umożliwiająca zaciskanie złączy MC4. Dobrej jakości narzędzie będzie zawierać także pozycjoner, zapewniający poprawną realizację zakucia. Wymienne matryce (szczęki) pozwolą zastąpić jedynie uszkodzony element zaciskarki, bez konieczności zakupu nowej praski.
  • Szczypce do ściągania izolacji z kabli solarnych. Posiadanie tego narzędzia ułatwi zdejmowanie izolacji z przewodów o przekroju 4, 6 oraz 10 mm2 bez zrywania żył. Warto wybrać sprzęt z wymiennymi nożami, dzięki czemu stanie się możliwe dobranie odpowiedniego ostrza do przekroju przewodu.
  • Nożyce do przecinania przewodów
  • Klucze montażowe wykorzystywane do pracy przy złączach MC4
  • Klucze dynamometryczne z regulacją momentu obrotowego

Producenci narzędzi do fotowoltaiki

Jakie marki wybrać, by cieszyć się najwyższej jakości narzędziami? Dobrymi opiniami cieszą się przede wszystkim dwaj niemieccy producenci - Rennsteig oraz Knipex. Odporność na uderzenia i zużycie zapewnia komfort użytkowania przez wiele lat. Choć za narzędzia przyjdzie sporo zapłacić, ich jakość nie pozostawia żadnych zastrzeżeń. Każdy element od matrycy do akcesoriów ułatwiających pracę montera to potwierdzony certyfikatami sprzęt. Spełniające międzynarodowe normy wyposażenie to pewność poprawnej realizacji.

Tanie narzędzia do fotowoltaiki nigdy się nie opłacają. Sprzęt niskiej jakości zużywa się zdecydowanie szybciej, przez co instalatorzy wielokrotnie są zmuszeni do zakupu nowego narzędzia. To nieekonomiczne rozwiązanie jest również szkodliwe dla środowiska naturalnego - uszkodzone narzędzia stają się bezużytecznymi śmieciami. Tańsze opcje są również mniej dokładne, co w wielu przypadkach doprowadza do awarii, przepięć, a w ostateczności nawet pożarów instalacji. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonych marek, takich jak Rennsteig lub Knipex.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Najlepsze narzędzia do fotowoltaiki

Dlaczego inwestycja w narzędzia pracy montera jest taka ważna? Przede wszystkim, dobre narzędzie gwarantuje pewność wykonywanych ruchów. Instalator często zmuszony jest wykonywać swoje zadania w pośpiechu, a jednocześnie nie może sobie pozwolić na niedociągnięcia. Tanie narzędzia do fotowoltaiki, które nie zapewniają wystarczającej dokładności stanowią również zagrożenie dla opłacalności inwestycji - każdy jeden stopień kąta nachylenia może mieć wpływ na generowane uzyski.

Warto wybrać przyrządy, których jakość potwierdzono międzynarodowymi certyfikatami. Instalacja spełniająca światowe standardy gwarantuje satysfakcję inwestora, a także zmniejsza szansę na awarię fotowoltaiki. Dzięki temu nie wystąpi konieczność powołania się na udzieloną gwarancję. W ten sposób ogranicza się wydatki przedsiębiorstwa, jednocześnie zwiększając jego renomę. Dobrze wykonana instalacja zachęci klienta do polecenia instalatora swoim znajomym w przyszłości.