Aplikacja do fotowoltaiki
Jakie korzyści oferuje aplikacja do fotowoltaiki? Jej głównym zadaniem jest umożliwienie inwestorowi kontrolowania pracy instalacji. Wykorzystując zaawansowany inwerter z modułem Wi-Fi, możliwym staje się generowanie wykresu uzysków w ciągu dnia. Jak prosument może wykorzystać takie informacje? Czy inwerter z aplikacją do fotowoltaiki się opłaca? Sprawdź która aplikacja do monitorowania fotowoltaiki jest najlepsza!
Jak działa aplikacja do fotowoltaiki?
Inwerter z odpowiednio przystosowanym modułem Wi-Fi przesyła aktualne informacje o produkowanej elektryczności do lokalnej sieci prosumenta. Takie informacje mogą zostać odczytane na stronie internetowej lub z wykorzystaniem aplikacji. Głównym zadaniem programu jest analiza generowanych przez instalację uzysków. Możliwości są jednak o wiele większe. Aplikacje oferują odczyt nie tylko aktualnych uzysków, ale także generowanie wykresów, przechowywanie danych historycznych i porównywanie wyników między okresami.
Czy aplikacja na telefon jest koniecznością? Nie wszystkie inwertery oferują możliwość odczytu uzysków przez Wi-Fi. Dla prosumenta staje się to jednak wygodną metodą obserwowania bieżącej pracy instalacji. Dzięki klarownym wykresom może przekonać się, w których godzinach uzyski z paneli słonecznych są największe. Taką wiedzę można już wykorzystać do zwiększenia autokonsumpcji. Warto rozważyć instalację darmowej aplikacji do fotowoltaiki również w początkowym okresie pracy mikroelektrowni. W ten sposób inwestor ma szanse przekonać się, czy moduły funkcjonują prawidłowo, z zaplanowaną wcześniej wydajnością.
Jeżeli wydajność paneli jest mniejsza od planowanej, może to oznaczać uszkodzenie modułów fotowoltaicznych lub błędy w montażu. W takim wypadku wczesne wykrycie usterki może pozwolić oszczędzić naprawdę spore sumy w przyszłości. To także okazja do powoływania się na posiadane gwarancje, zarówno na montaż jak i sprzęt.
Jaka aplikacja do monitorowania fotowoltaiki?
Darmowa aplikacja do fotowoltaiki jest polecanym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy instalacji składającej się z paneli słonecznych. W zależności od posiadanego inwertera, wybór aplikacji może być mniej lub bardziej dowolny. Jak wybrać idealną aplikacje dla siebie? Posiadając inwerter, który pozwala na instalację dowolnej aplikacji, warto przetestować kilka dostępnych rozwiązań:
- Darmowy program do monitorowania fotowoltaiki Photovoltaic Monitor (Google Play)
- Solarman (iOS, Google Play)
- PV Optimizer and Solar compass (iOS)
- SolarEdge (iOS)
Każda z podanych wyżej aplikacji umożliwia generowanie wykresów uzysków energii fotowoltaicznej. Różnią się między sobą zaledwie graficznym przedstawieniem informacji i dodatkowymi funkcjami. Przykładowo, aplikacja Solarman pozwala obliczyć także okres zwrotu kosztów inwestycji na podstawie zebranych danych. Dzięki nowoczesnym narzędziom takim jak aplikacja fotowoltaika może być kontrolowana z każdego miejsca na ziemi.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Aplikacja do fotowoltaiki Columbus
A co z inwerterami, które nie pozostawiają wyboru swoim klientom? Za przykład może posłużyć marka Solis - producent przygotował dedykowaną aplikację, która współpracuje tylko i wyłącznie z wyprodukowanymi przez siebie falownikami. W takim przypadku inwestorzy zostaną uprzednio poinformowani o zasadach działania programu, otrzymają także konieczne do zalogowania dane. Taki inwerter wraz z aplikacją do fotowoltaiki oferowany jest między innymi przez Columbus Energy.
Aplikacja PGE - fotowoltaika
Spółka PGE opracowała program, umożliwiający klientom PGE Obrót wygodny kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Dostęp do prywatnego panelu pozwala zapoznać się z aktualnym zużyciem energii, opłacić rachunki oraz przejrzeć ciekawe oferty. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych aplikacji, nie umożliwia obserwacji pracy instalacji fotowoltaicznej. Wybierając jednak PGE jako swojego operatora sieci, prosument staje się jego klientem i powinien zapoznać się z oferowanymi przez spółkę usługami.
Aplikacja do fotowoltaiki TAURON
Aplikacja do fotowoltaiki po polsku nie musi być trudna do odnalezienia. Niektórzy klienci Taurona mają możliwość pobrania przygotowanej przez spółkę aplikacji do monitorowania ilości zużywanej energii elektrycznej - elicznik Tauron fotowoltaika. Inwestor posiadający inteligentny licznik do zdalnego odczytu może wykorzystać program do kontrolowania stanu miernika bez fizycznego kontaktu z urządzeniem. Z takiej możliwości mogą aktualnie skorzystać tylko wybrani mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej. Poza aktualnym stanem licznika umożliwia także porównanie aktualnego zużycia z poprzednimi okresami i otrzymanie powiadomień związanych z pracą systemu. Takie narzędzie może ułatwić analizę pracy instalacji fotowoltaicznej, choć nie ukazuje bezpośrednio generowanej elektryczności.
Jak ściągnąć aplikację do fotowoltaiki?
Instalacja specjalistycznego programu nie stanowi wyzwania dla wszystkich, którzy choć raz podejmowali się instalacji dodatkowego oprogramowania na swoim telefonie. Wystarczy otworzyć program umożliwiający pobieranie aplikacji (na przykład Google Play) i wybrać interesujący system monitorowania pracy fotowoltaiki. Następnie należy kliknąć przycisk pobierz. Problematyczne może okazać się dopiero łączenie falownika z aplikacją. W takim wypadku warto zapoznać się z instrukcją urządzenia.