Dom pasywny - fotowoltaika

Oszczędność, ekologia i nowoczesne technologie - to podstawa domu pasywnego. Dzięki umiejętnemu zaplanowaniu struktury budynku każdy może cieszyć się mieszkaniem, któro nie szkodzi środowisku. To również oszczędne rozwiązanie - domy pasywne są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu. Choć na początku trzeba wydać nieco więcej, na przykład na instalację fotowoltaiczną, zainwestowana suma z pewnością zwróci się w niższych rachunkach. Sprawdź czym jest dom pasywny i jak osiągnąć energetyczną niezależność!

Co to jest dom pasywny?

Domy pasywne to budynki, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają mieszkańcom oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Domów Pasywnych ściśle określa warunki, jakie muszą spełniać, by móc nazywać je pasywnymi.

  • Przede wszystkim ogrzewanie pomieszczeń może kosztować maksymalnie 15kWh /(m2*rok)
  • Zużycie energii pierwotnej nie może przekroczyć 120kWh /(m2*rok)
  • szczelność budynku musi osiągać nie więcej niż 0,6 wymiany powietrza / godzinę (przy ciśnieniu wynoszącym 50 Pa)
  • Znaczenie ma także komfort termiczny - budynek musi zapewniać maksymalnie 10% czasu rocznie w temperaturach przekraczających 25°C

Jak łatwo zauważyć, domy pasywne skupiają się przede wszystkim na szczelności, nie koniecznie energetycznej niezależności. Definicja budynku pasywnego praktycznie pomija kwestie związane z zużywaniem energii elektrycznej. Z tego względu nawet domy pasywne mogą nie być ekologiczne.

Koszt wybudowania domu pasywnego jest około 12% większy niż klasycznego, bez dodatkowych zabezpieczeń. Znaczenie może mieć moment podjęcia decyzji - jeżeli od samego początku projekt uwzględnia zastosowanie kryteriów domu pasywnego, koszty będą mniejsze. Jakie korzyści oferuje dom pasywny? Przede wszystkim tanie ogrzewanie i szczelne, nowoczesne mieszkanie. Taki budynek łatwo przekształcić w dom zeroenergetyczny lub autonomiczny.

Rodzaje budynków pasywnych

Domy pasywne to nie jedyna opcja dostępna na rynku mieszkaniowym. Istnieją również zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązania. Wraz ze wzrostem niezależności, rośnie jednak koszt początkowej inwestycji. Z upływem lat zainwestowana kwota z pewnością wróci do kieszeni mieszkańców. Planując budowę domu, warto rozważyć każdą opcję. Dzięki oszczędności na rachunkach atrakcyjne stają się również domy NZEB, zeroenergetyczne i całkowicie autonomiczne. Jak definiuje je polskie prawo?

Warto pamiętać, że domy NZEB to od stycznia 2021 nowy standard budownictwa. Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej, każdy nowopowstały budynek musi spełniać kryteria NZEB - Niemal Zerowego Zużycia Energii. Ze względu na różnorodny klimat krajów UE, nie istnieje jednak jednoznaczna, odgórna definicja warunków. Jest ona uzależniona od prawa budowlanego konkretnych państw.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Dom NZEB

Domy NZEB to wyższa kategoria budynków pasywnych, które w mniejszym stopniu skupiają się na szczelności pomieszczeń - zdecydowanie ważniejszą kwestią jest w ich przypadku zużycie energii. Zastosowanie fotowoltaiki może pomóc spełnić wymagające kryteria. W polskich warunkach domem NZEB będzie konstrukcja, której maksymalne zapotrzebowanie energetyczne na wentylację, ogrzewanie i ciepłą wodę osiąga:

  • W domu jednorodzinnym - 70kWh /(m2*rok)
  • W domu wielorodzinnym - 65kWh /(m2*rok)
  • W domu zamieszkania zbiorowego - 75kWh /(m2*rok)

Dodatkowym warunkiem, który musi spełniać budynek NZEB jest zużycie energii pierwotnej nie przekraczające poziomu 60-75kWh / (m2*rok). Może to wprowadzać pewnego rodzaju zaniepokojenie, gdyż pobór energii pierwotnej może okazać się niższy niż na samo ogrzewanie. Nie stanowi to jednak problemu, gdy budynek sam wytwarza swoją własną energię. Umożliwia to między innymi instalacja fotowoltaiczna na dachu lub gruncie. W ten sposób wiele domów, które już zostały zbudowane może zostać podniesione do poziomu NZEB.

Dom zeroenergetyczny

Budynki zeroenergetyczne nie zostały w żaden sposób zdefiniowane przez prawo. Kluczem okazuje się ich nazwa - to po prostu konstrukcje, które nie pobierają energii pierwotnej. Taki stan można osiągnąć generując własną energię dzięki panelom fotowoltaicznym. Generowanie zadowalających nadwyżek energetycznych pozwala odbierać je w późniejszym terminie z sieci lub magazynować w prywatnych akumulatorach. Z tego względu dom zeroenergetyczny jest możliwy nie tylko posiadając status prosumenta. Fotowoltaika off-grid również spełni swoje zadanie.

Wartą zaznaczenia ciekawostką są także domy zeroemisyjne, czyli plusenergetyczne. Taka konsktrukcja nie tylko generuje własny prąd - jest go na tyle dużo, że równoważy CO2 wyprodukowane w czasie ich eksploatacji, produkcji materiałów, budowy a nawet rozbiórki. Każdy z tych etapów ma swoją nazwę i próg procentowy, który określa o ile więcej energii należy wyprodukować. Aby osiągnąć stopień ZEB-COMPLETE, czyli taki, który uwzględnia nawet rozbiórkę budynku, trzeba generować 230% energii niż dom zeroenergetyczny.

Dom autonomiczny

Domem autonomicznym nazywa się konsktrukcję całkowicie niezależną od świata zewnętrznego. Jej podstawowym założeniem jest samowystarczalność. W takim domu mieszkańcy mogą cieszyć swoją własną energią elektryczną, ogrzewaniem, poborem wody i utylizacją śmieci. W pełnym stopniu autonomii mieszkańcy mają możliwość produkcji własnej żywności, choć mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Dużo popularniejszą opcją jest częściowa autonomia, która nie wymaga aż takiego wysiłku i zaangażowania.

Domy autonomiczne to mieszkania z własnym źródłem energii, akumulatorami do przechowywania nadwyżek i możliwością przejścia w system off-grid. Ogrzewanie może zapewniać pompa ciepła i dodatkowa szczelność budowli. W takiej konstrukcji woda pobierana jest z prywatnej studni, a raz wykorzystana nie trafia od razu do ścieków. Woda po praniu może służyć na przykład do spłukiwania toalety. Rozwiązanie problemu ze ściekami to natomiast ekologiczne szambo.

Jak zmniejszyć emisyjność domu?

Zbudowanie nowego mieszkania jest o wiele prostsze niż ulepszenie statusu już posiadanej budowli. Architekt uwzględnia wtedy zapotrzebowania klienta, zgodnie z jego wizją i pomysłami. Istnieje jednak kilka sposobów na ekologiczną oszczędność w starszych konstrukcjach:

  • Zwiększenie szczelności budynku
    1. Wymiana okien
    2. Izolacja dachu
    3. Wymiana drzwi
    4. Izolacja ścian
  • Energooszczędne oświetlenie i sprzęt AGD
  • Własna instalacja fotowoltaiczna
  • Montaż pompy ciepła

Dzięki takim rozwiązaniom niemal każdy budynek może osiągnąć status zeroenergetycznego. Nie zawsze jednak ma to ekonomiczne uzasadnienie. W większości przypadków lepszą opcją będzie ulepszenie do NZEB.