Fotowoltaika BIPV
Co to jest BIPV? Technologia bierze swoją nazwę ze skrótu od angielskich słów Building Integrated Photovoltaics. Oznacza nic więcej, niż fotowoltaikę zintegrowaną ze strukturą budynku. Jakie możliwości oferuje fotowoltaika, której zadaniem jest nie tylko generowanie elektryczności? Panele fotowoltaiczne wyróżniają się wieloma charakterystycznymi wartościami. Przepuszczają światło, są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Umiejętne zastostosowanie paneli na etapie projektowania budynku pozwoli oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną w przyszłości.
Przykłady zastosowania BIPV
Do tej kategorii paneli fotowoltaicznych zalicza się między innymi dachówki solarne. Są o wiele mniejsze od klasycznych paneli, co pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachu. Zastępując klasyczne dachówki panelami mniejszych rozmiarów, można cieszyć się darmową energią elektryczną prosto ze słońca, spływającą z całej posiadanej przestrzeni. To także możliwość generowania uzysków z powierzchni o nietypowym kształcie. Nie można zapominać o wysokich walorach estetycznych - dachu nie będą musiały zdobić ciężkie panele ze srebrnymi ramkami, które nie zawsze odpowiadają wizjom architektów.
Do BIPV zalicza się również moduły carport, umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych energią słoneczną. Jeżeli stanowią one element innego budynku, lub są na tyle duże, by same stać się obiektem, termin BIPV staje się jak najbardziej adekwatny. Panele pełnią wtedy więcej niż jedno zadanie - nie tylko generują prąd w procesie fotowoltaicznym, ale stanowią też ochronę przed deszczem i wiatrem dla zaparkowanych pojazdów.
Wiata fotowoltaiczna
Najpopularniejszym zastosowaniem BIPV jest obecnie wiata fotowoltaiczna, czyli panele typu szkło-szkło stanowiące element tarasu. Coraz częściej można je obserwować jako fragment wolnostojących budynków. Gwarantują nie tylko interesujący wygląd, ale też dodatkową ulgę od rachunków za energię. Pod wiatą można zaparkować swój pojazd lub przygotować strefę relaksu - wybór należy do inwestora.
Panele bi-facial czyli panele dwustronne również mogą stanowić element wiaty fotowoltaicznej. Wyróżniają się nietypową właściwością - generują prąd również od odbitego światła, które trafia w ogniwo od spodu. Taki zabieg pozwala zwiększyć wydajność fotowoltaiki w zauważalnym stopniu.
Wspomniany wcześniej moduł carport również stanowi rodzaj wiaty fotowoltaicznej. Ze względu na jednoznaczne zastosowanie, zyskuje jednak swoją własną nazwę. Wykorzystanie wiaty do parkowania i ładowania pojazdów elektrycznych może stanowić przyszłość publicznego transportu.
Okno fotowoltaiczne
Ciekawym rozwiązaniem jest fotowoltaika w formie okien. Nad takim rozwiązaniem pracuje między innymi polska firma ML System. To specyficzny rodzaj paneli fotowoltaicznych, które przepuszczają światło słoneczne do wnętrza budynku, jednocześnie pobierając ich część na własny użytek. W ten sposób każda szklana powierzchnia mogłaby zostać wykorzystana do generowania elektryczności. Aktualnie takie rozwiązania są już wykorzystywane w przestrzeni miejskiej - rzeszowskie wiaty przystankowe zasilane energią słoneczną to autonomiczna przestrzeń, w której pasażerowie mogą się ogrzać lub sprawdzić dobrze oświetlony rozkład jazdy.
Elewacja BIPV
Fasada fotowoltaiczna to rozwiązanie, dzięki któremu można zastąpić płyty HPL i HDF wytwarzającymi prąd panelami. Ich montaż jest zaskakująco prosty i wygodny, więc korzyści z generowania własnej elektryczności zaczną być odczuwalne niezwykle szybko. To rozwiązanie umożliwia wykorzystywanie paneli w wielu kolorach i nietypowych rozmiarach. Zdarza się, że takie elementy panelu jak ogniwa są nawet niezauważalne. Z tego powodu z pewnością zyskają uznanie architektów, gdy zaczną zyskiwać na popularności.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Dom fotowoltaiczny
Przyszłościowe projekty domów firmy Casas Em Movimento wykorzystują panele fotowoltaiczne do zasilania urządzeń elektrycznych podobnie jak klasyczne instalacje. Różnica polega na tym, że dzięki energii słonecznej domy ich autorstwa oraz dachy mogą się w całości kręcić, co zapewnia panelom optymalny dostęp do promieni słonecznych przez cały dzień. Choć to dość specyficzne rozwiązanie, z pewnością warto śledzić fotowoltaiczne ciekawostki, które kiedyś mogą stać się standardem.
Samochód fotowoltaiczny
W ostatnich latach powstało wiele projektów samochodów, które w swojej konstrukcji zawierają panele fotowoltaiczne. Choć na tym etapie raczej nie zastąpią klasycznych paliw, należy docenić starania projektantów, którzy marzą o ekologicznym sposobie podróżowania. Szwedzki samochód Sono Sion jest w stanie przejechać na samej energii elektrycznej aż 32 kilometry.