Fotowoltaika nie musi być ogromną, pochłaniającą czas i środki inwestycją. Procesy fotowoltaiczne mogą być wykorzystane również w mniejszej skali. Najlepszym przykladem jest instalacja PV na działkę - wygodne, niewielkie i elastyczne rozwiązanie. Kiedy warto zdecydować się na instalację ogrodową i do czego można ją wykorzystać?
Chcąc cieszyć się licznymi korzyściami z własnej instalacji fotowoltaicznej, nie ma konieczności podpisywania umowy z żadnym wykonawcą. Wystarczy kupić jeden panel słoneczny, by móc wykorzystać go do zasilania wielu urządzeń elektrycznych. Oczywiście, taka instalacja nie zaspokoi potrzeb energetycznych całego gospodarstwa domowego. Stanowi natomiast wygodne źródło zasilania dla działki ogrodowej. Jeden panel o mocy 320kW wystarczy, by zasilić mało wymagający system oświetlenia. Świetnie sprawdzi się również do zasilania ogrodowych narzędzi, takich jak kosiarka czy nożyce elektryczne do żywopłotu.
Czy można kupić tylko jeden panel fotowoltaiczny? Większość producentów nie będzie miała z tym problemu. W przypadku poszukiwania konkretnego modelu lub tańszego zamiennika warto zapoznać się z lokalnymi ofertami używanego sprzętu (na przykład na allegro lub olx). Fotowoltaika na działkę nie musi być najwyższej jakości, by generować zadowalające uzyski - wymaga się od niej zdecydowanie mniej.
Ze względu na specyficzny, niewielki rozmiar instalacji PV nie ma konieczności podpięcia jej do sieci dostawcy energii. W tym przypadku opłacalną opcją będzie zakup prywatnego akumulatora. W ten sposób fotowoltaika na działkę staje się instalacją off-grid.
Dlaczego akumulator do fotowoltaiki jest potrzebny? Panele generują energię tylko w dzień, gdy na taflę ogniw padają promienie słoneczne. Planując zakup instalacji w celu dostarczania energii do systemu oświetlenia, energia nie mogłaby zostać wykorzystana w dzień - wtedy dodatkowe źródła światła nie są potrzebne. Wygenerowana energia powinna być przechowywana w akumulatorze, by móc z niej korzystać o dowolnej porze dnia. Pojemność akumulatora nie musi być obszerna - wystarczy akumulator 200Ah 12V.
Nie można zapomnieć też o regulatorze z przetwornicą. Niektórzy producenci oferują jedno urządzenie łączące w sobie obie te funkcje. Pełni ono rolę inwertera, dzięki czemu będzie można zasilać urządzenia dostosowane do prądu przemiennego - płynącego w gniazdku.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Decydując się na montaż paneli w ogrodzie, zyskuje się niezależne źródło energii. Elektryczność dostępna z akumulatora pozwoli naładować telefon lub komputer w krytycznej sytuacji. To także darmowa energia zasilająca oświetlenie ogrodowe i niewielkie narzędzia. Podobnie jak w przypadku klasycznej instalacji, nie warto decydować się na zakup paneli w przypadku działki mocno zacienionej. Wysokie drzewa lub towarzystwo budynków mieszkalnych nie wpływa korzystnie na generowane uzyski. Zaletą okazuje się być jednak rozmiar instalacji. Jeden panel można niemal dowolnie ustawiać, poszukując optymalnego kąta nachylenia i kierunku zwrotu.
Ważną zaletą jest również ekologia. Odnawialne Źródła Energii zyskują na popularności, odciążając środowisko od negatywnego wpływu elektrowni węglowych. Zaspokojanie swoich potrzeb energetycznych dzięki elektryczności z fotowoltaiki pozwoli skutecznie ograniczyć spalanie surowców nieodnawialnych.
Fotowoltaika w ogrodzie to wygodne rozwiązanie pozwalające oszczędzić na rachunkach za oświetlenie zewnętrzne. Wystarczy niewielki wkład finansowy, by zapewnić sobie energetyczną niezależność na długie lata. Dla fanów długich wieczorów spędzanych na działce w przyjemnej, ciepłej atmosferze fotowoltaika może okazać się koniecznością. Nawet jeden panel gwarantuje zadowalające uzyski, pozwalające na zasilanie lamp ogrodowych. Warto również zainwestować dodatkową kwotę w dobrej jakości magazyn energii, zapewniający odpowiednią sprawność.