Inwestycja w fotowoltaikę stale zyskuje na popularności. Potencjalni klienci mogą zastanawiać się nad korzyściami lub wadami własnej mikroelektrowni. Przed dokonaniem ważnej finansowej decyzji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, by uniknąć niespodzianek. Czy fotowoltaika jest dla każdego naprawdę aż tak opłacalna?
Fotowoltaika - czy warto? Istnieje naprawdę długa lista korzyści płynących z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Decydując się na zakup własnych paneli solarnych, inwestuje się nie tylko we własną niezależność energetyczną, ale też w kondycję całej planety. To ekologiczne rozwiązanie umożliwia czerpanie darmowej energii prosto ze Słońca, nie generując przy tym żadnych odpadów. Nie wymaga również żadnych dodatkowych paliw - raz zamontowane panele będą funkcjonować samodzielnie przez długie lata dzięki procesom fotowoltaicznym. Mimo wszystko nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Przed zakupem należy upewnić się, że spełnione zostały odpowiednie warunki do sprawnego użytkowania. Jakie są wady i zalety fotowoltaiki?
Największą zaletą posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej jest możliwość pozyskiwania darmowej energii słonecznej. Generowany w procesie fotowoltaicznym prąd stały przekształcany jest w prąd zmienny dzięki inwerterowi, a następnie zasila cały dom. Nadwyżki energetyczne przechowywane są w prywatnych akumulatorach dzięki którym można z nich skorzystać później, lub przesyłane siecią energetyczną należącą do operatora. Otrzymuje się wtedy status prosumenta, któremu przysługuje prawo do odbioru 80% swoich nadwyżek za darmo. Panele fotowoltaiczne nie wymagają dodatkowych paliw, dlatego koszty użytkowania są praktycznie zerowe.
Posiadają własną mikroelektrownie nie trzeba się obawiać przerw w dostawach prądu. To również spora zaleta, jeżeli chodzi o rachunki - rosnące ceny prądu mogą przestać martwić inwestora. Wręcz przeciwnie - im szybciej rosną opłaty energetyczne, tym szybciej inwestycja się zwraca. W tej kategorii wyróżniają się instalacje off grid, które podpięte do własnych akumulatorów nie potrzebują przewodów operatora.
Rozwój technologii umożliwił dostęp do odnawialnych źródeł energii każdemu chętnemu odbiorcy. Odejście od paliw kopalnianych to świetna inicjatywa, dzięki której planeta przestanie cierpieć na liczne dolegliwości. Rosnące temperatury oceanów i poziom CO2 w powietrzu mogą zostać powstrzymane, dzięki czemu uda się uniknąć ekologicznej katastrofy. Inwestycja w fotowoltaikę to troska o wspólną przyszłość.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Od podjęcia decyzji o zakupie do posiadania funkcjonującej elektrowni mija zaledwie kilka dni. To szczególnie ważne w przypadku paneli - powodem ku temu jest fakt, że duże znaczenie na okres zwrotu inwestycji ma moment uruchomienia instalacji. Uwarunkowany jest on rynkowymi cenami za prąd, które ulegają zmianie. Aktualna tendencja jest ciągle wzrostowa.
Dużą zachętą dla wahających się mogą być liczne formy wsparcia udzielane w formie programów rządowych. Zostały one przygotowane z myślą o rozwoju i zwiększeniu popularności odnawialnych źródeł energii w Polsce. Korzystając z oferowanych ulg, można liczyć nawet na dodatkowe 3000 złotych dofinansowania. Istnieje również specjalna ulga termomodernizacyjna, dzięki której można odliczyć od kosztów wykonania instalacji podatek dochodowy.
Aby fotowoltaika była opłacalna, musi zostać zamontowana w odpowiedni sposób. Generowane uzyski będą zadowalające jedynie w przypadku, gdy kąty nachylenia dachu będą optymalne. Jeżeli dach jest skierowany na północ i nie ma możliwości zamontowania paneli pod dostowanym do tego przypadku kątem, fotowoltaika przestanie być opłacalna. Warto skorzystać z oględzin eksperta, który pomoże ustalić spodziewane uzyski.
Panele fotowoltaiczne generują prąd dzięki padającym na nie promieniom słonecznym. Zbyt duże zacienienie skutecznie blokuje pozyskiwanie energii, co całkowicie mija się z celem instalacji. Instalacja powinna zostać wykonana jedynie w przypadku, gdy nie ograniczają jej drzewa lub wysokie kominy. Alternatywą może okazać się jednak montaż na gruncie, lub zastosowanie drogich prowadnic, które będą inteligentnie poruszać panelami.
Liczba zalet znacznie przewyższa ewentualne wady, których w większości przypadków nie będzie problemu uniknąć. Ostateczna decyzja o inwestycji zawsze należy jednak od indywidualnej oceny sytuacji. Jeżeli wiedza inwestora w zakresie fotowoltaiki nie pozwala mu trafnie ocenić opłacalności, warto skorzystać z opinii doświadczonego eksperta lub członka sprawdzonej ekipy monterskiej.