Ustawienie paneli fotowoltaicznych
Ile paneli fotowoltaicznych?
12 marca 2021

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Większa moc na wyciągnięcie ręki

Inwestycja w panele fotowoltaiczna to świetna decyzja. Świadomy wybór ekologicznego źródła energii wiąże ze sobą jednak pewne zobowiązania. Wraz z rozbudową naszej firmy lub gospodarstwa domowego może okazać się, że dotychczasowa instalacja będzie zbyt mała. Co wtedy? Dowiedz się jak łączyć nowe panele fotowoltaiczne ze starymi w bezpieczny sposób!

Łączenie paneli PV

Mogłoby się wydawać że instalacja pierwszych paneli kosztowała już zbyt wiele czasu i pieniędzy by ją kolejny raz modyfikować. Dodatkowo projekt miał pokrywać koszty naszych rachunków za prąd już do końca życia. Niestety, wraz z rozwojem miejsca pracy lub zamieszkania zapotrzebowanie na prąd rośnie wprost proporcjonalnie. Mimo wszystko powinno się pamiętać, iż inwestycja w panele zawsze się zwraca. Niezależność energetyczna to komfort na który każdy zasługuje. Aby nie stawiać całej instalacji od początku, częstym rozwiązaniem staje się łączenie paneli PV.

Jak połączyć panele fotowoltaiczne?

Warto przypomnieć sobie zasady działania instalacji fotowoltaicznej. Jednym z najważniejszych urządzeń jest falownik, którego musi być odpowiednio dopasowany do maksymalnej mocy wytwarzanej przez równie ważny element, czyli panele. Sprawność instalacji nie jest zależna jedynie od mocy modułów, ważną role odgrywa tu również wcześniej wspomniany falownik i jego obciążenie. Aby pracować jak najefektywniej inwerter powinien być maksymalnie obciążony. Jeżeli moc instalacji będzie za niska w stosunku do dobranego urządzenia, sprawność instalacji znacznie spada, o czym przekonamy się w mniej słoneczne dni. Dopiero mając pewność, że nowa moc paneli będzie mogła zostać przez niego obsłużona, będzie można przejść do przyłączania nowych paneli. W przeciwnym wypadku konieczny będzie zakup pojemniejszego sprzętu. Alternatywą stają się mikroinwertery.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jakie opcje wybrać rozbudowując instalację?

Decydując się na rozbudowę instalacji, staje się przed wyborem między dwoma opcjami.

• Pierwszą opcją jest rozbudowa z zamontowanym wcześniej inwerterem. Jeśli chcemy zwiększyć moc swojej mikroelektrowni o 1-4 panele fotowoltaiczne, jest spora szansa że będzie to możliwe. Umiejscowiony uprzednio inwerter będzie po prostu bardziej dociążony. Jeżeli jednak instalacja zdecydowanie odbiega od nowego zapotrzebowania energetycznego, dodatkowym rozwiązaniem jest instalacja nowego falownika i dostosowanie owego urządzenia do aktualnych warunków pracy. Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt, a co za tym idzie wydłużenie czasu zwrotu inwestycji.

• Druga opcja to rozbudowa za pomocą mikroinwerterów i łączenie paneli fotowoltaicznych. To specjalistyczne urządzenia o takiej samej zasadzie działania co inwerter, z taką różnicą, że nie zmienia on prądu stałego z całej instalacji a jedynie z pojedynczych paneli. Dzięki temu rozwiązaniu możemy rozbudować naszą instalację o kolejne 1-4 paneli. Jest to bardziej elastyczne rozwiązanie, ponieważ moduły mogą być przyłączane do naszej oryginalnej instalacji bez ingerencji w jej strukturę i jednoczesne zwiększenie mocy. Warto zaznaczyć że to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu wkład finansowy zwróci się o wiele szybciej.

Istniejącą instalacje słoneczną można bez problemu rozbudowywać. Najważniejsza zasada to odpowiednie umiejscowienie paneli, dostosowanie projektu do swoich potrzeb a także wybór najlepszego rozwiązania. Jeżeli nie jesteśmy pewni na czym powinniśmy skupić swoją uwagę, warto podjąć współpracę z profesjonalistami.