Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
12 marca 2021
Ochrona przeciwpożarowa fotowoltaiki
12 marca 2021

Ile paneli fotowoltaicznych?

Dobierz moc instalacji do swoich potrzeb

Zanim przystąpimy do zakupu fotowoltaiki musimy dokładnie przeanalizować potrzeby naszego gospodarstwa domowego. W zależności od ilości zużywanej energii będziemy musieli dopasować odpowiednią liczbę paneli by w pełni pokryć nasze zapotrzebowanie na prąd.

Jak dobrać ilość paneli?

Przede wszystkim musimy znać odpowiedź na pytanie Ile energii zużywa dom w ciągu roku. Pozwoli nam to oszacować odpowiedni rozmiar instalacji oraz wyliczyć okres czasu zwrotu. Na odpowiedź mają wpływ takie czynniki jak rozmiar naszego domostwa, liczba domowników, obsługiwanych urządzeń a także taryfa opłat za prąd od naszego operatora sieci. Informacje o ilości zużywanego prądu znajdziemy w swoich rachunkach, możemy również posłużyć się zamontowanym licznikiem. Pamiętajmy jednak, by inwestycja nie pokrywała jedynie obecnego zapotrzebowania. Należy wziąć pod uwagę możliwy rozwój gospodarstwa oraz zwiększenie liczby urządzeń elektrycznych w najbliższym czasie. Pozwoli nam to uniknąć przedwczesnej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.

Najłatwiej określić sugerowany rozmiar instalacji dla domów które już są zbudowane, ponieważ możemy obliczyć średnie zużycie prądu w ciągu roku. Większe kłopoty sprawi nam obliczenie wymaganej mocy dla budynku który jeszcze nie powstał. Wtedy swoją decyzję powinniśmy oprzeć na podstawie planowanego zużycia.

Podstawowe pytanie które zadają sobie potencjalni inwestorzy brzmi "Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW?" Odpowiedź może nie być jednoznaczna. W zależności od położenia geograficznego, kątu nachylenia dachu lub zacienienia wartości mogą ulegać zmianie. W optymalnych warunkach na 1 kW potrzeba trzech paneli fotowoltaicznych. Zgodne ze standardem panele zajmą wtedy około 4,5 metra kwadratowego. W przypadku zapotrzebowania na 4 kW (jednorodzinny dom zamieszkiwany przez 4 osoby) będzie to już ponad 18 metrów kwadratowych. Instalacja o mocy 10 kW zajmuje 45 metrów kwadratowych. Jeśli nasz dach nie zapewni panelom wystarczającej powierzchni zawsze możemy zdecydować się na montaż na gruncie.

Warto zapoznać się również z systemem przysługującym nam opustów (dotyczy sytuacji gdy zdecydujemy się na instalację on-grid.) Jeżeli jej moc nie przekracza 10 kW, możemy odebrać 0.8 kWh za każdą przesłaną przez sieć 1 kWh. W przypadku instalacji o mocy 10-50 kWh stostunek wynosi 0.7/1 kWh.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Przyjmy się teraz jak samodzielnie obliczyć sugerowaną moc instalacji fotowoltaicznej w Polsce. Na każde zużyte 1000 kWh w Polskich warunkach nasłonecznienia sugeruje się 1,25 kWp mocy mikroelektrowni solarnej. Wzór:

Ek - roczne zużycie energii w kWh
a - procentowy udział produkcji własnej
b - procentowy udział energii przesłanej do sieci
opust - 0.8/1 kWh lub 0.7/1 kWh w zależności od rozmiaru instalacji
a+b=100%
Uzysk - roczna produkcja energii z 1 kWp mocy instalacji

Za mała czy za duża moc paneli - co wybrać?

Wszystko zależy od ilości funduszy które jesteśmy w stanie zainwestować w fotowoltaikę. Instalacja pokrywająca mniej niż nasze zapotrzebowanie energetyczne nadal znacznie zmniejszy rachunki za prąd. Gdy zdecydujemy się na instalację za dużą, nadwyżki energetyczne zostaną przesłane przez sieć na akumulatory po stronie operatora, a przysługujący nam zwrot może w całości pokryć obecne zapotrzebowanie energetyczne. Skutkuje to zminimalizowaniem rachunków do zera i niezależnością finansową pod kątem energetyki. Dodatkowo w przypadku rozbudowy nie musimy martwić się o modernizację naszej instalacji fotowoltaicznej.

Panele to nie wszystko

Instalacja nie składa się wyłącznie z modułów fotowoltaicznych. Równie ważnym elementem jest również odpowiedni inwerter. Od jego wydajności zależy efektywność całego systemu. Najlepsze wyniki osiąga podczas pracy w trybie lekkiego przeciążenia.