Fotowoltaika na raty
Fotowoltaika na raty
10 listopada 2021
Solary a fotowoltaika
Solary a fotowoltaika
15 listopada 2021

Fotowoltaika w bloku

Panele słoneczne to temat, którym interesują się nie tylko posiadacze własnego domu i przedsiębiorstwa. Wizja oszczędności na rachunkach za prąd zwraca uwagę również mieszkańców bloków. Z tego powodu instalatorzy często spotykają się z pytaniem, czy montaż fotowoltaiki na balkonie jest możliwy. Fotowoltaika na bloku może zainteresować także mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych. Dowiedz się jakie są zasady montażu paneli w budownictwie wielorodzinnym!

Fotowoltaika na balkonie

Mogłoby się wydawać, że panele słoneczne na balkonie nie są opłacalną inwestycją. Okazuje się jednak, że w niektórych warunkach warto zastanowić się nad tego typu instalacją. Panele słoneczne na balkonie mogą przynieść realne korzyści swoim właścicielom. Trzeba będzie jednak spełnić szereg wymagań, by cieszyć się darmową energią ze słońca. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, że powierzchnia stwarzana przez balkon będzie wystarczająco duża. Duże znaczenie ma również kierunek zwrotu mieszkania - jeżeli promienie słonecznie nigdy nie sięgają tej strony lokum, instalacja nie wygeneruje uzysków. Panele słoneczne w bloku mają sens tylko wtedy, gdy nie zasłaniają ich okoliczne drzewa, a mieszkanie jest skierowane na południe.

Instalacja na balkonie nie osiągnie zaskakujących rozmiarów - w większości przypadków posiadana przestrzeń pozwoli na montaż jednego/dwóch paneli słonecznych. Z tego powodu warto zastanowić się nad zakupem sprzętu najwyższej jakości, który pozwoli zmaksymalizować uzyski z ograniczonej powierzchni. Panele zostają zamontowane na podłodze balkonu lub bezpośrednio na jego zewnętrznej ścianie.

Inwerter do fotowoltaiki w bloku

Każda instalacja fotowoltaiczna musi zostać wyposażona w urządzenie do przekształcania prądu stałego (generowanego w panelach) na przemienny. Sprzęt umożliwiający takie przekształcenia nazywany jest falownikiem (inwerterem). Ze względu na charakter inwestycji, zastosowanie klasycznego inwertera nie jest konieczne. Zamiast centralnego urządzenia zdolnego do obsługi wielu paneli jednocześnie, lepiej postawić na mikroinwertery montowane bezpośrednio przy panelach. Taki sprzęt może zostać podłączony do gniazdka.

Ile energii wyprodukuje fotowoltaika na balkonie?

Poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna składająca się z dwóch paneli słonecznych wysokiej jakości to moc około 0,6kW. W Polskich warunkach nasłonecznienia 1kW fotowoltaiki generuje 1000kWh energii w ciągu roku. Dzięki prostym obliczeniom okazuje się, że posiadając fotowoltaikę na balkonie można wygenerować około 600kWh elektryczności. Zakładając, że koszt 1kWh wynosi 80 groszy, daje to oszczędność około 400zł rocznie.

Warto pamiętać, że status prosumenta obowiązuje właścicieli instalacji o mocy minimum 2kWp podpiętych do sieci dystrybutora energii. W przypadku instalacji na balkonie, moc instalacji jest zbyt niska by cieszyć się z korzyści oferowanych przez program prosumencki.

Nadwyżki energii z fotowoltaiki w bloku

Poza panelami i inwerterem trzeba również pamiętać o liczniku dwukierunkowym. Jego montaż umożliwia przesyłanie nadwyżek energetycznych do dystrybutora energii elektrycznej, z którym podpisuje się umowę. W przeciwnym wypadku nadwyżki powinny być przechowywane w magazynach energii, których koszt zakupu jest dość wysoki.

Dlaczego nadwyżki są aż tak ważne? Przede wszystkim, panele słoneczne generują elektryczność tylko w ciągu dnia, gdy padają na nie promienie słońca. Z kolei zapotrzebowanie energetyczne jest największe wieczorem, gdy posiadacze instalacji uruchamiają wiele urządzeń gospodarstwa domowego. Z tego względu przechowywanie elektryczności wygenerowanej w ciągu dnia na wykorzystanie w późniejszym terminie jest skuteczną metodą zmniejszenia rachunków za prąd.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Koszt fotowoltaiki w bloku

Instalacja składająca się z dwóch paneli i mikroinwerterów nie jest dużym wydatkiem. Inwestor powinien przygotować się na kwoty rzędu 3000-4000zł. Biorąc pod uwagę roczne uzyski, pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za prąd sprawiają, że instalacja zwraca się już po 10 latach użytkowania. Panele dobrej jakości będą jednak sprawne aż przez 25 lat. Z tego powodu, po przekroczeniu okresu zwrotu, instalacja zaczyna generować zysk.

Fotowoltaika w bloku dla spółdzielni

Jeżeli inwestor nie jest właścicielem mieszkania, montaż paneli na balkonie może zostać przeprowadzony tylko i wyłącznie po uzyskaniu zgody spółdzielni na ingerencję w konstrukcję lokum. Wyjątku nie stanowi sytuacja, gdy projekt instalacji zakłada, że zamontowana zostanie fotowoltaika na balustradzie balkonu. Każda przeróbka musi zostać zatwierdzona przez spółdzielnię po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Członkowie spółdzielni mogą zdecydować się na wspólną inwestycję w panele fotowoltaiczne. Decyzję może podjąć prezes wspólnoty lub jednogłośna decyzja mieszkańców. W takim wypadku instalacja jest montowana na dachu bloku, gdzie dodatkowa przestrzeń pozwala na montaż większej ilości paneli. To również okazja do uzyskania statusu prosumenta. Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy mieszkańcy wspólnoty będą mogli cieszyć się mniejszymi rachunkami za energię elektryczną.