Fotowoltaika w bloku
Fotowoltaika w bloku
15 listopada 2021
Enea fotowoltaika
Enea fotowoltaika
16 listopada 2021

Solary a fotowoltaika

Inwestorzy zainteresowani zmniejszeniem swoich rachunków za energię elektryczną lub ciepło stają przed trudnym wyborem. Mogą zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych lub tak zwanych solarów. Czym różnią się te dwie pozornie zbliżone konstrukcje i jaka metoda pozyskiwania energii ze słońca jest bardziej opłacalna? Odkryj zasady działania obu technologii i poznaj odpowiedź na pytanie "Co się bardziej opłaca solary czy fotowoltaika?".

Fotowoltaika czy solary?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba najpierw poznać sposób w jaki funkcjonują obie technologie. Choć na pierwszy rzut oka konstrukcje wydają się być podobne, panele słoneczne to nie solary. W przypadku fotowoltaiki inwestorzy mają do czynienia z urządzeniami generującymi energię elektryczną. Promienie słońca padające na krzemowy półprzewodnik w ogniwie doprowadzają do przemieszczenia elektronów, a w efekcie do wystąpienia różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego. Wygenerowany w ten sposób prąd stały musi zostać przekształcony na prąd przemienny dzięki inwerterowi. Dopiero wtedy staje się możliwe jego wykorzystywanie do zasilania urządzeń domowych i przesyłania przez sieć dystrybutora energii (lub magazynowania w prywatnym akumulatorze).

Solary to o wiele prostsze konstrukcje, przeznaczone tylko i wyłącznie do produkcji ciepła. Choć nie generują energii elektrycznej, również czerpią korzyści z promieni słonecznych. Zamontowane na dachu kolektory zostają wyposażone w absorbery, dzięki którym podnosi się temperatura czynnika grzewczego. W większości rozwiązań do transportu ciepła wykorzystuje się wodę, ale popularnym rozwiązaniem jest także glikol. Ta substancja ma nad wodą zdecydowaną przewagę - nie zamarza w zimie.

Co lepsze - solary czy fotowoltaika?

W zależności od potrzeb inwestora, odpowiedź na to pytanie może się różnić. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze podstawowe różnice między tymi technologiami. Panele fotowoltaiczne generujące energię elektryczną pozwalają ją spożytkować w dowolny sposób - na przykład zasilając pompę ciepła, która jest bardzo wydajnym sposobem na kontrolę temperatury pomieszczeń. Solary natomiast pozwalają tylko i wyłącznie na gromadzenie ciepła, czyli między innymi podgrzewanie wody czy też ogrzewanie mieszkania. Jeżeli inwestorowi nie zależy na zmniejszeniu wysokości rachunków za prąd (lub większość energii zostaje przeznaczona na ogrzewanie) może zdecydować się na montaż kolektorów.

Pozorna przewaga kolektorów nad panelami fotowoltaicznymi objawia się również w innych aspektach. Solary są zdecydowanie tańsze - koszt inwestycji będzie więc zauważalnie mniejszy. Urządzenia nie wymagają także zakupu inwertera, który jest niezbędnym elementem fotowoltaiki dla domu i biznesu. Mniejsza ilość urządzeń w projekcie to mniejsza szansa na awarię sprzętu.

Fotowoltaika a solary w zimie

W polskich warunkach klimatycznych największa ilość promieni słonecznych dociera do paneli w okresie letnim. Jak funkcjonują panele i solary zimą, gdy nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze? Choć wydajność obu technologii zauważalnie spada, to jednak żadna z nich nie pozostaje całkowicie bezużyteczna. Solary nadal podgrzewają wodę, choć jej temperatura osiąga zakres od 10 do 30 stopni. Panele natomiast generują nawet trzykrotnie mniejszą ilość energii elektrycznej. W tym miejscu można zauważyć jednak pewną przewagę - nadwyżki energetyczne przesłane do operatora sieci latem mogą zostać w zimie wykorzystane całkowicie za darmo. Energii cieplnej nie sposób przechować na później. W przypadku skrajnie mroźnych temperatur, kolektory na wodę mogą również ulegać zamrożeniu, co grozi uszkodzeniu infrastruktury. Choć latem różnica między solarami a panelami fotowoltaicznymi nie jest wielka, tak w skali roku pojawią się zauważalne różnice.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Okres zwrotu kosztów inwestycji w solary

Kolektory zapewniające komfort użytkowania czteroosobowej rodzinie to wydatek rzędu 11 tysięcy złotych. Zakładając, że pozwolą oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, okres zwrotu kosztów wyniesie około 10 lat. Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej wykonana instalacja oparta o kolektory nie zapewni całego potrzebnego ciepła. Dobrze dobrana instalacja pokryje około 50% zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku. O ile w miesiącach letnich można spodziewać się całkowitego pokrycia, tak w miesiącach zimowych energii cieplnej będzie za mało i koniecznym stanie się uruchomienie także pieca lub grzałki.

Zwiększenie ilości kolektorów nie jest możliwe - decydują o tym ograniczenia związane z ilością wody koniecznej do ogrzania. W miesiącach zimowych nie ma znaczenia czy kolektorów będzie 10 czy 20. Temperatura wody nie zostanie podniesiona wyżej niż samych solarów. Projekt zrealizowany nad wymiar to także zdecydowana nadwyżka energii cieplnej w miesiącach letnich - jeżeli inwestor nie posiada przydomowego basenu gdzie mogłaby zostać odprowadzana, temperatura wody będzie zbyt wysoka.

Solary a fotowoltaika - co się bardziej opłaca?

Ze względu na specyficzny charakter instalacji opartej o działanie solarów, jest ona opłacalna zaledwie w niewielu przypadkach. Zdecydowanie bardziej uniwersalna i korzystna dla inwestora pozostaje fotowoltaika w systemie prosumenckim. Nie tylko pozwoli na generowanie uzysków latem i odbieranie ich za darmo zimą, ale też zapewni zdecydowanie większą swobodę w zakresie wykorzystywania wyprodukowanej energii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki elektryczności z fotowoltaiki zapewniać sobie ogrzewanie c.w.u. W połączeniu z pompą ciepła można wygenerować naprawdę sporą ilość energii cieplnej. Choć początkowe koszty inwestycji będą większe, pieniądze wrócą do kieszeni inwestora o wiele szybciej. Nie trzeba również martwić się o wpływ niskich temperatur na instalację. W przypadku paneli fotowoltaicznych, niskie temperatury wręcz sprzyjają generowaniu uzysków.