Solary a fotowoltaika
Solary a fotowoltaika
15 listopada 2021
Innogy fotowoltaika
Innogy fotowoltaika
18 listopada 2021

Enea fotowoltaika - rozliczenie i opinie w 2021

Enea to spółka energetyczna, która zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej w Polsce. Jako jeden z pięciu OSD zapewnia dostęp do prądu mieszkańcom północno-zachodniej części kraju. Oferowana przez firmę fotowoltaika to niewielka część branży, w której działają. Odnawialne Źródła Energii stanowią około 16% wykorzystywanych przez spółkę źródeł prądu. Enea zajmuje się także wydobywaniem węgla, generowaniem energii elektrycznej w swoich zakładach oraz handlem.

W 2016 roku firma przygotowała dla swoich klientów ofertę "Energia Plus Fotowoltaika Enea". Skorzystanie z programu umożliwia produkcję własnej energii elektrycznej z paneli słonecznych. Czy fotowoltaika Enea się opłaca? Jakie są opinie prosumentów?

Kto może skorzystać z fotowoltaiki Enea?

W 2021 roku fotowoltaika Enea skierowana jest tylko i wyłącznie dla klientów spółki. Mimo wszystko, to nie jedyny warunek jaki trzeba spełnić. Instalacja nie zostanie wykonana, jeżeli miejsce realizacji nie będzie spełniało określonych standardów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych nie muszą się przejmować - spółka gwarantuje montaż zarówno na dachu, jak i na gruncie. Mieszkając w bloku nie można jednak liczyć na realizację projektu fotowoltaiki na balkonie.

Skorzystanie z oferty jest możliwe w przypadku inwestorów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Enea nie wykona instalacji dla podmiotów takich jak na przykład gmina. Otrzymanie statusu prosumenta nie powinno stanowić problemu - jako klient spółki Enea, zapewnione jest wsparcie z zakresu wypełniania koniecznych dokumentów. Firma udzieli również pomocy inwestorom w przypadku wyrażenia chęci skorzystania z jednej z wielu form dofinansowania.

Aby nawiązać kontakt ze spółką Enea, warto rozpocząć od uzupełnienia formularza na stronie firmy. Podane w nim kluczowe informacje usprawnią kontakt z przedstawicielem programu.

Energia+ fotowoltaika

Program Energia plus fotowoltaika to oferta spółki Enea skierowana do klientów indywidualnych oraz firm. Współpraca z firmą umożliwi realizację własnej instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Inwestorzy mogą liczyć na bezpłatny audyt, stabilne źródło uzysków oraz wygodne formy dofinansowania. Partnerzy Enea udzielają wsparcia na każdym etapie realizacji projektu, również w kwestii uzupełniania niezbędnych dokumentów. Dużą zaletą skorzystania z programu jest gwarancja profesjonalnego montażu i obsługa klienta również po zakończeniu prac instalacyjnych.

Energia plus - dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Ze względu na podobieństwo nazw, łatwo pomylić ofertę spółki Enea z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Choć w obu przypadkach z usługi mogą skorzystać przedsiębiorcy, zasady programu znacząco się różnią. Dofinansowanie pozwala uzyskać pożyczkę wynoszącą 85% kosztów kwalifikowanych (lecz nie więcej niż 3.9 milionów złotych). Energia+ od Enea to natomiast opisane wcześniej zasady montażu fotowoltaiki.

Koszt fotowoltaiki Enea

Decydując się na współpracę z firmą Enea, prosumenci mogą liczyć na indywidualną ofertę przygotowaną przez HelioExpert - partnera spółki. W optymalnych warunkach (dach nachylony pod kątem 45 stopni, przy rachunkach wynoszących około 200zł miesięcznie) koszt instalacji o mocy 4,5kW wyniesie 25.000zł. Co wchodzi w skład tej dość wysokiej kwoty?

Koszt instalacji w czasie współpracy z firmą Enea wyniesie około 4.500zł za 1kW fotowoltaiki. To jednak cena kompleksowej usługi, uwzględniająca montaż oraz przygotowanie całego projektu wraz z dokumentacją.

Enea gwarantuje swoim klientom najwyższą jakość podzespołów i profesjonalny montaż, dlatego koszt realizacji instalacji jest wyższy w porównaniu do konkurencyjnych ofert. Inwestor staje przed wyborem paneli marki Longi lub Viessmann, które zdobywają szczyty rankingów paneli na świecie. Wysoka sprawność i długi okres gwarancji są najlepszym dowodem potwierdzającym słuszność tej pozycji. Proponowane inwertery to natomiast sprzęt marki Huawei, jednego z liderów w produkcji falowników.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Kontakt z Enea fotowoltaika

Pierwszym krokiem do generowania własnej elektryczności będzie uzupełnienie formularza na stronie spółki. Poza własnymi danymi kontaktowymi takimi jak imię, nazwisko i numer telefonu, warto zawrzeć w nim także dodatkowe informacje dotyczące instalacji. W formularzu przedstawia się miejsce montażu, aktualne zużycie energii oraz pokrycie dachu (lub stan gruntu). Dzięki zebranym danym Enea przygotuje indywidualną ofertę.

Po otrzymaniu uzupełnionego wniosku, spółka opracowuje wstępny projekt instalacji. Konsultant nawiązuje kontakt z inwestorem, a w czasie rozmowy przedstawia mu proponowane podzespoły, koszt instalacji oraz dodatkowe formy dofinansowania. Za realizację projektu odpowiadać będzie partner spółki - instalator HelioExpert.

Jeżeli klient zaakceptuje projekt, może podpisać ze spółką umowę. Po uzupełnieniu formalności rozpoczynają się prace montażowe, które nie powinny trwać dłużej niż kilka dni.

Po zakończeniu instalacji, należy zgłosić ją do operatora sieci. Na tym etapie następuje wymiana licznika na taki, który umożliwi zarówno przesyłanie jak i odbieranie prądu z sieci - dwukierunkowego. W przypadku spółki Enea inwestorzy nie muszą przejmować się formalnościami, gdyż firma zapewnia pełne wsparcie w wypełnianiu dokumentów.

Enea fotowoltaika - opinie

Opinie o fotowoltaice Enea są w większości przypadków zdecydowanie pozytywne. Na licznych forach poświęconych energetyce pojawiają się recenzje współpracy z firmą, które chwalą między innymi szybki czas realizacji oraz dobrą jakość podzespołów. Dodatkowo posiadacze karty dużej rodziny mogą liczyć na specjalny rabat -250zł za każdy 1kW instalacji. Jedyną wadą okazuje się dość wysoka cena instalacji. Choć uzasadniona wysokim kosztem podzespołów dobrej jakości, może odstraszać jednostki niezaznajomione z charakterystyką fotowoltaiki. W rzeczywistości każdy wydatek poniesiony na fotowoltaikę prędzej czy później wróci do kieszeni inwestora, dlatego lepiej zapłacić więcej za długowieczny sprzęt.

Rozliczenie fotowoltaiki Enea

Posiadanie instalacji o mocy z zakresu 2-50kW uprawnia do skorzystania z opłacalnego systemu prosumenckiego. Dzięki aktualnym zasadom, inwestorzy mogą odebrać 80 lub 70% przesłanych nadwyżek wygenerowanyego prądu całkowicie za darmo. Mimo wszystko nie zwalnia ich to z obowiązku rozliczania z zakładem energetycznym.

W przypadku spółki Enea prosumenci otrzymują specjalnie przygotowaną fakturę. Przedstawione w niej informacje określają ilość energii wykorzystanej, wyprodukowanej, zmagazynowanej oraz obliczoną kwotę należności które trzeba będzie uregulować. To również źródło wiedzy o wysokości akcyzy oraz dokładny opis czynników, które mają wpływ na wysokość rachunku (na przykład VAT i inne opłaty dystrybucyjne).