Ranking wykonawców fotowoltaiki
Same panele to nie wszystko. Aby osiągnąć maksymalne uzyski, potrzebna jest spora wiedza z zakresu montażu. Nie chcąc ryzykować popełnienia błędu przy samodzielnej instalacji, trzeba skorzystać z usług doświadczonej ekipy. Sprawdzony dystrybutor paneli fotowoltaicznych nigdy nie podejmie się instalacji paneli niskiej jakości. Dużą zaletą jest również, gdy firma instalatorska będzie w stanie udzielić pomocy przy uzupełnianiu niezbędnych dokumentów podczas przyłączania do sieci. Wybór dobrego instalatora może okazać się trudny, ze względu na dużą ilość konkurencyjnych ofert. Jak uniknąć rozczarowania i upewnić się, że inwestycja jest rentowna? Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z rankingiem profesjonalnych monterów. Po prostu wybierz swoje województwo (np. fotowoltaika pomorskie) i sprawdź listę rzetelnych zespołów. Sprawdź najlepsze firmy montujące panele fotowoltaiczne!
Co wpływa na pozycję w rankingu?
Aby uzyskać zadowalający wynik, trzeba spełnić wiele niezbędnych kryteriów. Nie wszystkie są jednak tak samo ważne - niektóre oferty posiadają jedynie przyjemne dodatki, ale pomijają podstawowe zalecenia. Rzetelny instalator fotowoltaiki nie będzie uciekał się do niekorzystnych dla klienta rozwiązań. Złą praktyką jest na przykład podawanie cen netto, co myli potencjalnych klientów. Należy również unikać firm wymagających opłaty za usługi przed oględzinami dachu. Na instalatorach nie należy oszczędzać, dlatego stosunek jakości do ceny odgrywa bardzo ważną rolę. Jakie są pozostałe warunki?
- Posiadane certyfikaty
- Szybkość realizacji
- Stosowany sprzęt dodatkowy
- Wykonanie montażu
- Gwarancja
Wyróżnieni instalatorzy
Posiadane certyfikaty
Każdy godny polecenia monter fotowoltaiki zdaje sobie sprawę ze znaczenia ogólno rozpoznawalnych certyfikatów. W przypadku branży fotowoltaicznej szczególne znaczenie odgrywają certyfikaty UDT oraz SEP.
Certyfikat UDT (Urzędu Dozoru Technicznego)
Wystawiany przedsiębiorcom, którzy zajmują się instalacją i konserwacją urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła i innych OZE. Jego uzyskanie nie jest łatwe. Dokładne kontrole urzędu skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się biznesów nieprzystosowanych do prowadzenia tego typu działalności. Przeglądowi ulega między innymi dokumentacja firmy, jej sprzęt oraz pracownicy. Dodatkowo raz uzyskany certyfikat musi być odnawiany co 7 lat, by zapewnić wysoki standard wykonywanych usług również po przeprowadzeniu wstępnej inspekcji.
Certyfikat SEP
Uprawnienia SEP są niezbędne do wykonywania zawodu elektryka zgodnie z prawem. Wykształceni pracownicy to gwarancja profesjonalnie wykonanego montażu, bez łatwych do uniknięcia usterek i błędów w podpinaniu instalacji. Raz zdobyte uprawnienia są ważne przez 5 lat od otrzymania certyfikatu, aby go nie stracić należy odnowić i ponownie wykazać się elektryczną wiedzą. Dzięki temu można upewnić się, że montaż zostanie wykonany zgodnie z obowiązującymi standardami.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Szybkość realizacji
Inwestując w fotowoltaikę duże znaczenie ma moment uruchomienia instalacji. Wykorzystanie rosnącej ceny prądu, przy jednocześnie niskich cenach za panele i pozostały sprzęt pomoże zminimalizować okres zwrotu kosztów inwestycji. Zbyt długie zwlekanie z wykonaniem funkcjonującej instalacji może obniżyć opłacalność inwestycji, dlatego szybka realizacja odgrywa dużą rolę. Najlepsi monterzy bez zwłoki dokonają oględzin dachu, zaproponują cenę, przygotują wymagane dokumenty i przejdą do prac montażowych.
Stosowany sprzęt dodatkowy
Wybierając instalatora, warto sprawdzić jakie panele znajdują się w jego ofercie. Tanie zamienniki nie będą dobrze świadczyć o uczciwości przedsiębiorstwa. Same panele fotowoltaiczne to nie wszystko, warto wybrać również dobrej jakości inwerter. Duże znaczenie odgrywa także całe okablowanie dodatkowe, które umożliwi przepływ prądu stałego z ogniw do inwertera a następnie do sieci. Profesjonalnie oznaczone i podpięte przewody ograniczą ryzyko związane z pożarem instalacji fotowoltaicznej. Dobrej jakości narzędzia ogólnie przyśpieszają również czas realizacji.
Wykonanie montażu
Najważniejszy element który podlega ocenie to same czynności instalacyjne. Solidnie zamocowane panele i odpowiednie kąty nachylenia zapewniają zadowolenie z użytkowania nad długie lata. Podstawowe błędy monterskie takie jak klękanie na panelach czy poruszanie się po dachu bez dodatkowego zabezpieczenia nigdy nie powinny mieć miejsca. W rankingu instalatorów znajdują się tylko profesjonalne przedsiębiorstwa, które nie ryzykują uszkodzeniem paneli przez niedoświadczonego pracownika.
Gwarancja
Warto zwrócić szczególną uwagę na oferowane przez firmę gwarancje. Ta forma zabezpieczenia warta jest dodatkowych pieniędzy. W razie wystąpienia problemów z jakimkolwiek elementem instalacji można powołać się na instalatora i liczyć na kompleksowe wsparcie przez długie lata. Istnieje wiele typów gwarancji, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami umowy.