Fotowoltaika - zwrot z inwestycji
Jak długo czeka się na zwrot z inwestycji w fotowoltaikę? Odpowiedź uzależniona jest od wielu czynników. Znaczenie może mieć rozmiar instalacji, aktualne ceny prądu, sposoby finansowania fotowoltaiki i wiele więcej. Wysokie koszty sprzętu, montażu i gwarancji mogą odstraszać potencjalnych inwestorów. Mimo wszystko to właśnie fotowoltaika jest najchętniej wybieranym przez osoby prywatne Odnawialnym Źródłem Energii. Dowiedz się jak szybko pieniądze wrócą do Twojej kieszeni dzięki fotowoltaice!
Co decyduje o okresie zwrotu?
Początkowy koszt wykonania instalacji określa kwotę, która będzie musiała się zwrócić dzięki fotowoltaice. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu wydatków na rachunki za energię, którą do tej pory pobierało się z sieci dystrybutora. Generując własną elektryczność rachunki spadają praktycznie do zera, więc pieniądze które normalnie przeznaczyłoby się na należne opłaty zostają w kieszeni. Kumulowana oszczędność na przestrzeni kilku lat całkowicie pokryje koszty wykonania instalacji - a to dopiero początek, bo dobrze wykonana fotowoltaika działa bez zarzutu aż do 30 lat, generując zysk dla prosumenta. Z tego powodu można zauważyć, że im wyższa cena za energię z sieci, tym szybciej inwestycja się zwróci.
W 2021 czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę jest zauważalnie niższy w stosunku do poprzednich lat. Rosnąca liczba producentów paneli słonecznych sprawia, że wysokiej jakości sprzęt staje się coraz tańszy. Z drugiej strony ceny elektryczności stale rosną - oznacza to, że każdego miesiąca ceny za 1kWh energii są coraz wyższe. Obe te czynniki w największym stopniu mają wpływ na okres zwrotu inwestycji.
Prosument a okres zwrotu inwestycji
Nie każdy inwestor zainteresowany fotowoltaiką może otrzymać status prosumenta i skorzystać z należnego mu systemu opustów. W fotowoltaice prosument jest osobą, która jednocześnie produkuje i korzysta z wygenerowanej przez siebie energii elektrycznej. Część elektryczności zużywa na zasadach autokonsumpcji, część trafia do sieci operatora, z którą podpisał umowę. Wygenerowane nadwyżki przesyłane są do akumulatorów po stronie przedsiębiorstwa energetycznego. Dzięki systemowi opustów, prosument może odebrać 80% lub 70% procent przesłanej w ten sposób elektryczności za darmo. Ilość dostępnej do odebrania energii zależy od rozmiaru instalacji fotowoltaicznej (2-10 kWp to 80%, 10-50kWp to 70%). Właśnie dzięki darmowo odebranym nadwyżkom i wysokiej autokonsumpcji można oszczędzić na rachunkach za elektryczność.
System opustów w nadchodzących latach może ulec zmianie. Planowane rozwiązanie zakłada sprzedaż nadwyżek i konieczność odkupienia prądu w razie zwiększonego zapotrzebowania, co może wydłużyć czas zwrotu inwestycji. Z tego względu lepiej nie zwlekać z montażem fotowoltaiki dla domu.
Jak skrócić okres zwrotu?
Aby okres zwrotu był jak najmniejszy (nie rezygnując przy tym z planowanej mocy instalacji) można zatroszczyć się o dwa czynniki. Przede wszystkim wiele inwestorów może skorzystać z rządowych programów, takich jak "Mój prąd 3.0" czy Czyste Powietrze, oferujących dodatkowe środki na wykonanie instalacji. Przykładowo, pierwszy z tych programów oferuje aż 3000zł bezzwrotnego wsparcia finansowego. Skorzystanie z dotacji wraz z systemem upustów jest najbardziej optymalnym sposobem na skrócenie inwestycji.
Nieco trudniejszym, ale nadal opłacalnym rozwiązaniem jest zwiększenie autokonsumpcji. Dostosowując swoje nawyki do zasad funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej (włączanie energochłonnych urządzeń, gdy uzyski z paneli są największe) można zwiększyć ilość energii zużywanej zanim trafi do sieci dystrybutora. W ten sposób nie traci się elektryczności, która musiałaby zostać odebrana wieczorem. Choć nadal jest to opłacalna opcja, wiąże się z bezpowrotną stratą 20-30% prądu wygenerowanego w panelach (ze względu na system opustów). Mając na uwadze takie czynniki, łatwiej podjąć decyzję o montażu pompy ciepła z c.w.u, która uruchamiana w dzień mogłaby grzać wodę na później, zwiększając przy tym autokonsumpcję do 60%.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Co może wydłużyć okres zwrotu?
Inwestując w fotowoltaikę, trzeba liczyć się z realnymi czynnikami, które mogą znacząco wydłużyć okres zwrotu w instalację:
- Wadliwy sprzęt - kupując panele tańszych producentów lub oszczędzając na falowniku, można narazić się na dodatkowe koszty wymiany urządzeń. Sprzęt niższej jakości może ulegać awariom, które w najlepszym wypadku ograniczą wydajność instalacji, a w najgorszym całkowicie zatrzymają generowanie elektryczności. Koszty wymiany takich urządzeń wpłyną na okres zwrotu. Warto postawić na nieco droższe, ale sprawdzone urządzenia objęte gwarancją. Trzeba mieć także na uwadze, że szacowany okres poprawnego funkcjonowania falownika to 15 lat, a paneli 25. Z tego powodu lepiej nastawić się na wymianę tego urządzenia przynajmniej raz w okresie działania instalacji.
- Niepoprawny montaż - niepoprawnie wykonany montaż nie zapewni optymalnych uzysków z paneli słonecznych. W najgorszym wypadku, błędy w podpinaniu koniecznego okablowania mogą stworzyć ryzyko pożarowe, niszcząc nie tylko instalację fotowoltaiczną, ale i cały dach. Z tego powodu lepiej wybrać sprawdzonego instalatora, cieszącego się pozytywnymi opiniami klientów. Mogą w tym pomóc również rankingi monterów fotowoltaiki.
- Spadek wydajności - na przestrzeni lat panele tracą część swojej początkowej wydajności. Po 25 latach funkcjonowania, spodziewane uzyski z paneli spadną do poziomu 80%. Warto mieć tę liczbę na uwadze, planując wieloletnią inwestycję.
- Zmiana przepisów - przez 25 lat system upustów może ulec całkowitej zmianie. Z tego powodu ciężko podać realne liczby określające czas zwrotu inwestycji. Można jednak spekulować, że nawet w systemie opartym o odsprzedawanie elektryczności dostęp do własnej energii pozostanie opłacalny - duże większe znaczenie zyska wtedy autokonsumpcja.
Symulacja okresu zwrotu z fotowoltaiki
Przykład:
Rachunki: 2000zł/rocznie
Moc instalacji: 4.5 kWp
Cena instalacji: 22000zł
Dofinansowanie: 3000zł
Ulga termomodernizacyjna: 3000zł
Rzeczywista kwota inwestycji: 22000zł - 3000zł - 3000zł = 16000zł
Dzięki wykorzystaniu dostępnych form dofinansowania, realny koszt wykonania instalacji osiągnął poziom 16000zł. Instalacja pokrywająca zapotrzebowanie energetyczne domu i umożliwiająca odbiór darmowej energii z systemem opustów pozwoli zaoszczędzić 2000zł rocznie. Czas zwrotu inwestycji wynosi w takim wypadku 8 lat - bez uwzględnienia rosnących cen prądu. Im szybciej rosną ceny za rachunki, tym szybciej inwestycja w fotowoltaikę się zwraca.