Myśląc o rozwoju swojego biznesu, warto rozważyć udzielany przez liczne instytucje finansowe leasing na fotowoltaikę. Oszczędność na rachunkach niskim kosztem jest łatwiejsza do uzyskania niż kiedykolwiek. Czym jest i jak uzyskać leasing na fotowoltaikę?
Leasing fotowoltaiki jest stosunkiem cywilnoprawnym, w którym na podstawie specjalnej umowy zyskuje się prawo do użytkowania przedmiotów, których nie kupuje się na własność. Dostęp do dzierżawionych przedmiotów jest legalny przez określony w umowie czas. Po jego upłynięciu, można zdecydować się na zwrot przedmiotu lub jego zatrzymanie. To bardzo elastyczne rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć np. najnowszymi samochodami w niskiej cenie (rozkłada się ona na czas trwania umowy).
W przypadku instalacji PV, leasing działa w ten sam sposób, co klasyczne umowy. Przedsiębiorca może korzystać z paneli i zamiast płacić rachunki za prąd, które stale rosną, będzie opłacać raty leasingu. W ten sposób zyski generują się już w momencie uruchomienia instalacji - miesięczne wydatki pozostają na początku takie same, ale po kilku miesiącach zostaje się z wysokiej jakości produktem. Zaletą jest również oczywiście możliwość uznania rat leasingu na fotowoltikę za koszty prowadzenia działalności.
Istnieje wiele zalet zachęcających do skorzystania z tej opcji. Wybierając leasing fotowoltaika jest niezwykle opłacalna. Jakie czynniki o tym decydują? Przede wszystkim, instalacja sama na siebie generuje zyski. Przy niewielkim wkładzie własnym można cieszyć się produktami najwyższej jakości. Uproszczony jest również proces podejmowania decyzji przez leasingodawcę i późniejsza księgowość. Warto również wspomnieć, że wydatki na instalację PV mogą zostać uznane za koszty otrzymania przychodu i zmniejszyć podatkowe świadczenia.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Aby cieszyć się najlepszymi produktami niskim kosztem, można zdecydować się na jedną z trzech form leasingu na instalację fotowoltaiczną, jak na przykład pożyczka leasingowa. Podstawowym warunkiem jest jednak posiadanie statusu inwestora, lub prowadzenie własnej działalności. Leasing na fotowoltaikę to rozwiązanie dla biznesu. Czym charakteryzują się konkretne rodzaje leasingu?
To rozwiązanie jest najbardziej klasyczną formą leasingu. Panele pozostają własnością jednostki udzielającej leasingu, jednak korzysta z nich biorca. Właściciel ma także prawo do odpisów amortyzacyjnych. W przypadku fotowoltaiki, amortyzacja sięga maksymalnie 10% na okres co najmniej czterech lat. Podpisując umowę, koniecznym jest zapłacenie od 10 do 30% wartości przedmiotu. Później, przez cały okres użytkowania, przedsiębiorca opłaca miesięczną ratę - wpisywaną w koszty uzyskania przychodu. Ostatecznie, po upływie ważności umowy, panele stają się własnością biorcy - chyba, że zdecyduje inaczej.
Różnica między tym rozwiązaniem, a leasingiem operacyjnym, polega przede wszystkim na zmianie właściciela paneli. Po podpisaniu umowy i opłaceniu 10% wartości przedmiotu, leasingobiorca staje się właścicielem sprzętu. Raty spłacane są wtedy bardziej jak kredyt, a w pierwszej racie trzeba uwzględnić również całkowity VAT. Można jednak liczyć na jednorazowy zwrot podatku. Panele muszą zostać wpisane w ewidencję środków trwałych.
To bardziej kredyt udzielany przez leasingodawcę, a nie bank. Inwestycja musi zostać opłacona czynszem inicjalnym - udziałem własnym, który uznaje się za koszty podatkowe. Dokonanie montażu wykonuje się na fakturę, co pozwala skorzystać z dotacji oraz zwrotu kosztów. W tym rozwiązaniu leasingobiorca nie płaci VAT. Początkowo spłaca się należne odsetki, natomiast kapitał jest spłacany dopiero pod koniec okresu działania umowy. Ta opcja pozwala zminimalizowac koszty finansowania, dodatkowo umożliwiając biorcy odpisy amortyzacyjne.