Prowadząc własną działalność trzeba liczyć się na każdym kroku z różnego rodzaju wydatkami. Dobrym sposobem na długoterminową oszczędność jest zakup paneli fotowoltaicznych dla biznesu. Dlaczego to jedna z najbezpieczniejszych inwestycji? Przede wszystkim energia słoneczna padająca na powierzchnie paneli generujących prąd jest całkowicie darmowa. Jest jednak o wiele więcej powodów by zainteresować się fotowoltaiką dla firm.
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z sytuacji na rynku energetyki. Stale rosnące ceny prądu z sieci, dodatkowo uzależniającej biznes od dostawcy znacznie wpływają na miesięczne wydatki w prowadzonej działalności. Montaż paneli fotowoltaicznych gwarantuje niemal całkowitą niezależność, dodatkowo oferując możliwość odebrania za darmo aż do 80% wygenerowanych nadwyżek prądu, co zauważalnie obniża koszty rachunków. Fotowoltaika firmy może okazać się naprawdę rozsądną finansową decyzją.
Rok 2021 jest wyjątkowo atrakcyjny dla inwestorów. Ceny paneli fotowoltaicznych ciągle spadają, ze względu na rosnącą konkurencję. Dodatkowo sprowadzanie paneli z Chin nie wiąże się obecnie z dodatkowymi kosztami za cło. Opłata mocowa, która ostatnimi czasy weszła w życie zobowiązuje do zapłaty dodatkowych 0,0762 PLN za kWh, ale tylko w dzień. To idealna sytuacja dla zainteresowanych fotowoltaika dla firmy, ponieważ jak wiadomo największą wydajność osiąga się gdy słońce jest widoczne. Można również liczyć na różnorodne formy wsparcia, przykładowo leasing lub kredyt. Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się też wysoką autokonsumpcją - największe zapotrzebowanie na energię w zakładach pracy pokrywa się z największą dobową wydajnością paneli. Jeżeli zakład pracy nie jest zbyt duży, warto rozważyć dołączenie do grona prosumentów - moc instalacji nie może wtedy jednak przekroczyć 50 kWp.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Przede wszystkim zakup paneli dla biznesu wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku użytku własnego. Podatek VAT dla budynków prywatnych wynosi 8%, natomiast dla przedsiębiorstwa już 23%. Panele funkcjonują również tylko w dzień, więc nie można liczyć na całkowitą niezależność w przypadku pracy na zmianach nocnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamontowane są dodatkowe akumulatory. Nadal konieczne będzie podpięcie instalacji do sieci i uzupełnianie niedoborów energii przez dostawcę. W przypadku zakupu instalacji o większej mocy niż pokrywającej zapotrzebowanie zakładu, można magazynować energię jako prosument i odbierać ją w innym terminie, na przykład nocą. Możliwa jest również sprzedaż nadwyżek. W zależności od potrzeb zakładu należy rozsądnie dostosować metodę gospodarowania nadwyżkami by osiągnąć maksymalny zysk.
Aby osiągnąć status prosumenta i magazynować energię po stronie operatora sieci, rozmiar instalacji nie może przekroczyć 50 kWp. Otrzymuje się wtedy możliwość wykorzystania od 70% do 80% przesłanych wcześniej nadwyżek. Dużym plusem jest brak dodatkowych opłat za przyłączenie oraz rozliczanie. Ograniczeniem jest jednak mały rozmiar instalacji, który nie pokryje potrzeb większych zakładów.
Chcąc sprzedawać energię na zasadach ogólnych, możliwe do wykorzystania będzie maksymalnie 40% wygenerowanych nadwyżek. Ten rodzaj oferty skierowany jest do instalacji o mocy mniejszej niż 500kW. Sprzedaż na zasadach ogólnych jest możliwa również dla większych instalacji, ale wymagana jest wtedy koncesja. Należy pamiętać, że wybór tego rozwiązania wiąże się z kosztami za przyłączenie oraz z dodatkową biurokracją.
Zakup własnych akumulatorów pozwala odzyskać od 50% do 90% wygenerowanych nadwyżek (w zależności od modelu i typu akumulatora), ale konieczny jest zakup własnych, drogich urządzeń. Dodatkowo muszą znajdować się w specjalnych budynkach zapewniających im optymalne i bezpieczne warunki pracy.