Istnieje wiele mechanizmów zachęcających do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna, pozwalająca odpisać od podatku koszty poniesione na montaż instalacji PV. Jak poprawnie uzupełnić dokumenty i jakie są warunki skorzystania z ulgi? Sprawdź metodę na rozliczenie PIT-u, by nie stracić okazji na odpis. Aktualne przepisy określające podatek od fotowoltaiki 2021. W temacie takim jak fotowoltaika ulga podatkowa może okazać się korzystną metodą na oszczędność.
Urząd skarbowy uzupełnia rozliczenia każdej osoby, która nie prowadzi własnej działalności. W przypadku ulgi na dzieci, jest ona naliczana automatycznie. Rozliczając fotowoltaikę, należy samodzielnie nanieść odpowiednie zmiany. Wymaga to zalogowania się na stronę urzędu z pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, danych podatkowych albo aplikacji mObywatel.
Pełna lista wydatków znajduje się w jednym z dokumentów dołączonych do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju (21.12.2018). Informacje zawarte w dokumencie określają usługi i urządzenia związane z instalacją fotowoltaiki na dachu lub gruncie. Sprzęt taki jak panele solarne, inwerter, przewody i czynności montażowe podlegają uldze termomodernizacyjnej. Warto pamiętać, że panele nie muszą być zamontowane tylko na dachu. Uldze podlegają równiez panele na garażu czy też innym budynku gospodarczym - energia musi trafiać jednak do budynku mieszkalnego.
Ulga termomodernizacyjna jest rozliczana na formularzu PIT-0. Kwota odliczenia powinna zostać umieszczona w segmencie B (Odliczenia od dochodu), wiersz szósty (Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego). Wybierając PIT-0 fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna!
Rozliczając się z wykorzystaniem formularza PIT-37 koszt poniesiony na instalację PV wskazuje się w segmencie E (Odliczenia od dochodu) wraz z innymi ulgami. Łączna suma ulg powinna zostać obliczona na podstawie załącznika PIT/O i umieszczona w pozycji 108 dla podatnika oraz 109 dla małżonka.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Korzystając z ulgi każdemu podatnikowi przysługuje możliwość odpisania aż 53 000zł. Jeżeli małżonkowie rozliczają się współnie, kwota ulgi sumuje się do 106 000zł. Jak potwierdzić wykonanie instalacji? Wystarczającym dowodem jest faktura VAT wypisana na zlecenie oraz dane podatnika. Ilość przeprowadzonych instalacji PV jest nieograniczona, ale maksymalny czas wykonywania inwestycji nie może przekroczyć trzech lat.
Jak obliczyć wysokość ulgi termomodernizacyjnej? Wszystko uzależnione jest od progu podatkowego. Aby łatwiej zrozumieć zasady rozliczania, warto posłużyć się przykładem. Gdy koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi 30.000zł, a 3.000zł pokrywa dofinansowanie, klient z własnej kieszeni zapłacił jedynie 27.000zł. To właśnie ta kwota stanowi podstawę odliczenia od podatku. Kolejnym krokiem jest obliczenie odpowiedniego procenta z otrzymanej wcześniej liczby. W tym przypadku będzie to kolejno:
Otrzymane kwoty oznaczają wysokość realnej oszczędności dzięki odliczeniu. Ta suma pieniędzy wróci do kieszeni inwestora. Ulga termomodernizacyjna pozwoli więc zaoszczędzić więcej osobom z wyższego progu podatkowego. Warto pamiętać, że odliczenie wydatków można rozłożyć na 3 lata od momentu pierwszej płatności.
Każdy właściciel oraz współwłaściciel gospodarstwa domowego może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jeżeli dokonano w nim instalacji fotowoltaiki lub innego źródła OZE, można przejść do uzupełniania dokumentów. Ulga obejmuje wszystkie najpopularniejsze progi podatkowe, takie jak 17% 19% i 32% oraz ryczałty. Ważne jest, by w dniu składania rozliczenia podatnik posiadał prawo własności do miejsca zamieszkania. W przeciwnym wypadku traci się prawo do odliczenia.
Jeżeli skorzystało się z formy dofinansowania jaką jest program Mój Prąd 3.0, należy w rozliczeniu podać kwotę wydatków pomniejszoną o sumę pieniędzy otrzymaną z dotacji. Taką czynność wykonuje się zarówno wtedy, gdy dotacja wpłynęła na konto w ubiegłym roku, jak i w obecnym. W przypadku pomyłki przy uzupełnianiu dokumentów warto przesłać korektę do PIT-a. W przeciwnym wypadku należy w kolejnym okresie rozliczeniowym dopisać zwrócone niesłusznie dochody.
W 2021 roku skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nadal pozostaje możliwe dla wszystkich prosumentów spełniających odpowiednie kryteria. Zasady odliczenia nie uległy zmianie. Dzięki takim zabiegom jak ulga podatkowa fotowoltaika pozostaje opłacalna dla każdego inwestora.
Wysokość odliczenia od podatku można obliczyć z wykorzystaniem kalkulatora, ale lepiej sprawdzą się arkusze kalkulacyjne. Kwota którą można odpisać od podatku w związku z posiadaną instalacją jest stała. Trzeba jednak kontrolować, ile z dostępnej sumy już zostało odpisane. Z tego względu wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego przechowującego kluczowe dane ma większe znaczenie niż jednorazowe kalkulacje. Dla przypomnienia, kwota ulgi wynosi 53000zł na każdego małżonka (w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla domu). Odliczenie od podatku fotowoltaiki przebiega bez większych kłopotów po stronie formalnej.