Tauron Fotowoltaika
Tauron Fotowoltaika
9 września 2021
Fotowoltaika - rachunki za prąd
Fotowoltaika – rachunki za prąd
13 września 2021

Ulga termomodernizacyjna - fotowoltaika

Istnieje wiele mechanizmów zachęcających do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna, pozwalająca odpisać od podatku koszty poniesione na montaż instalacji PV. Jak poprawnie uzupełnić dokumenty i jakie są warunki skorzystania z ulgi? Sprawdź metodę na rozliczenie PIT-u, by nie stracić okazji na odpis.

Rozliczenie ulgi termomodernizacyjnej

Urząd skarbowy uzupełnia rozliczenia każdej osoby, która nie prowadzi własnej działalności. W przypadku ulgi na dzieci, jest ona naliczana automatycznie. Rozliczając fotowoltaikę, należy samodzielnie nanieść odpowiednie zmiany. Wymaga to zalogowania się na stronę urzędu z pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, danych podatkowych albo aplikacji mObywatel.

Jakie wydatki można odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej?

Pełna lista wydatków znajduje się w jednym z dokumentów dołączonych do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju (21.12.2018). Informacje zawarte w dokumencie określają usługi i urządzenia związane z instalacją fotowoltaiki na dachu lub gruncie. Sprzęt taki jak panele solarne, inwerter, przewody i czynności montażowe podlegają uldze termomodernizacyjnej. Warto pamiętać, że panele nie muszą być zamontowane tylko na dachu. Uldze podlegają równiez panele na garażu czy też innym budynku gospodarczym - energia musi trafiać jednak do budynku mieszkalnego.

Ulga termomodernizacyjna jest rozliczana na formularzu PIT/O. Kwota odliczenia powinna zostać umieszczona w segmencie B (Odliczenia od dochodu), wiersz szósty (Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego).

Rozliczając się z wykorzystaniem formularza PIT-37 koszt poniesiony na instalację PV wskazuje się w segmencie E (Odliczenia od dochodu) wraz z innymi ulgami. Łączna suma ulg powinna zostać obliczona na podstawie załącznika PIT/O i umieszczona w pozycji 108 dla podatnika oraz 109 dla małżonka.

Kwota odliczenia w uldze termomodernizacyjnej

Korzystając z ulgi każdemu podatnikowi przysługuje możliwość odpisania aż 53 000zł. Jeżeli małżonkowie rozliczają się współnie, kwota ulgi sumuje się do 106 000zł. Jak potwierdzić wykonanie instalacji? Wystarczającym dowodem jest faktura VAT wypisana na zlecenie oraz dane podatnika. Ilość przeprowadzonych instalacji PV jest nieograniczona, ale maksymalny czas wykonywania inwestycji nie może przekroczyć trzech lat.

Kto może skorzystać z ulgi?

Każdy właściciel oraz współwłaściciel gospodarstwa domowego może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jeżeli dokonano w nim instalacji fotowoltaiki lub innego źródła OZE, można przejść do uzupełniania dokumentów. Ulga obejmuje wszystkie najpopularniejsze progi podatkowe, takie jak 17% 19% i 32% oraz ryczałty. Ważne jest, by w dniu składania rozliczenia podatnik posiadał prawo własności do miejsca zamieszkania. W przeciwnym wypadku traci się prawo do odliczenia.

Program Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna

Jeżeli skorzystało się z formy dofinansowania jaką jest program Mój Prąd 3.0, należy w rozliczeniu podać kwotę wydatków pomniejszoną o sumę pieniędzy otrzymaną z dotacji. Taką czynność wykonuje się zarówno wtedy, gdy dotacja wpłynęła na konto w ubiegłym roku, jak i w obecnym. W przypadku pomyłki przy uzupełnianiu dokumentów warto przesłać korektę do PIT-a. W przeciwnym wypadku należy w kolejnym okresie rozliczeniowym dopisać zwrócone niesłusznie dochody.