Fotowoltaika dla domu
Domowe instalacje fotowoltaiczne stanowią w Polsce aż 74% ogólnej mocy pozyskiwanej z odnawialnego źródła energii jakim są promienie słoneczne. Coraz większa liczba osób zdecydowanych na montaż paneli fotowoltaicznych jest najlepszym dowodem na opłacalność inwestycji. Ile można zyskać decydując się na fotowoltaikę dla domu? Czy otrzymanie statusu prosumenta jest aż tak korzystne? Dowiedz się wszystkiego o fotowoltaice dla domu i oszczędzaj!
Instalacja fotowoltaiczna dla domu
Aby rozpocząć generowanie własnej elektryczności, konieczne będzie założenie własnej instalacji fotowoltaicznej. Konstrukcja składająca się z paneli słonecznych i falownika (inwertera) umożliwi pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Wszystko dzięki procesom fotowoltaicznym zachodzącym w ogniwach - promienie padające na krzemowy półprzewodnik doprowadzają do przemieszczenia się elektronów, co w ostateczności wywołuje różnicę potencjałów i powstaje napięcie. Prąd stały z paneli trafia następnie przewodami do inwertera, czyli urządzenia do przekształcania prądu stałego na przemienny. Dopiero wtedy zasilanie urządzeń domowych staje się możliwe.
Jak określić optymalną moc instalacji? Pomogą w tym między innymi aktualne rachunki za prąd. Każda złotówka miesięcznego rachunku to około 0.02kW koniecznej do zainstalowania fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę, że średnie rachunki dla domów jednorodzinnych wynoszą około 250zł każdego miesiąca, najpopularniejszą mocą instalacji jest 6kW. Taka moc pozwoli na generowanie prądu nieco nad wymiar, co dzięki regulacjom prawnym (systemowi prosumenckiemu) jest pożądaną sytuacją. Jeżeli instalacja zostaje podpięta do sieci dystrybutora za pomocą licznika dwukierunkowego, możliwe staje się zarówno przesyłanie jak i odbieranie prądu z infrastruktury OSD. Inwestor staje się więc prosumentem - producentem i konsumentem energii elektrycznej.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu?
W zależności od rozmiaru instalacji, wybranego sprzętu i instalatora, koszt realizacji może ulegać zmianie. W większości przypadków przyjmuje się, że 1kW fotowoltaiki będzie kosztować około 4-6 tysięcy złotych (uwzględniając kompleksową obsługę klienta, pomoc w uzupełnianiu dokumentów i profesjonalny montaż). Biorąc pod uwagę te obliczenia, koszt instalacji fotowoltaiki o mocy 6kW wyniesie około 30.000zł.
Cena samego sprzętu jest o wiele niższa - jeden panel o mocy około 350Wp to wydatek rzędu 600zł. Jeżeli inwestor posiada wiedzę z zakresu montażu urządzeń energetycznych, może podjąć się próby samodzielniej instalacji. Będzie zmuszony jednak samodzielnie zająć się uzupełnianiem koniecznych dokumentów. To również rezygnacja z gwarancji na montaż, która może uchronić prosumenta przez kosztowną wymianą uszkodzonego w czasie instalacji modułu. Nie można również zapominać o konieczności montażu licznika dwukierunkowego (lub drogich, prywatnych magazynów energii).
Okres zwrotu kosztów zależy od miesięcznych rachunków za prąd oraz kwoty inwestycji. Jeżeli prosument zapłacił 22.000zł za instalację 4.5kW, a jego roczne rachunki za prąd wynoszą około 2000zł, to okres zwrotu kosztów wyniesie 8 lat. Inwestycja w fotowoltaikę zazwyczaj zwraca się po maksymalnie 10 latach, ale warto pamiętać, że instalacja będzie działać o wiele dłużej. Spodziewany bezawaryjny czas pracy paneli wynosi 25 lat, więc po zwrocie kosztów instalacja zaczyna już przynosić realne zyski.
Co wchodzi w skład fotowoltaiki dla domu?
Podstawą każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. O ilości generowanego prądu decyduje przede wszystkim moc instalacji, czyli sumaryczna moc wszystkich paneli słonecznych. Duże znaczenie odgrywa także sprawność, czyli zdolność do przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Standardowo osiąga się poziom około 18%, jednak droższe panele są w stanie zagwarantować kilka dodatkowych procentów. Porównywanie sprawności ma sens tylko w przypadku paneli o tym samym rozmiarze i mocy. Jeżeli przestrzeń dachu nie wywołuje znaczących ograniczeń, o wiele ważniejszym czynnikiem będzie gwarancja producenta. Inwestycja w panele to wydatek na wiele lat, ponieważ ogniwa są w stanie generować elektryczność na zadowalającym poziomie nawet po 25 latach użytkowania. Z tego powodu warto zainwestować w sprzęt najlepszej jakości - pieniądze i tak wrócą do kieszeni prosumenta dzięki minimalizacji rachunków za prąd. Konieczność wymiany uszkodzonego panelu bez gwarancji byłoby natomiast sporym wydatkiem, wydłużającym okres zwrotu.
Równie ważnym elementem będzie inwerter, czyli urządzenie przekształcające prąd stały na przemienny. Dodatkowe funkcje które musi spełniać to między innymi ochrona antywyspowa, przerywająca pracę instalacji w razie przerwy w dostawie prądu. W przeciwnym wypadku instalacja podnosiłaby napięcie w sieci dystrybutora, co stanowi zagrożenie dla niespodziewających się serwisantów. To również narzędzie kontrolujące pracę instalacji, umożliwiające odczyty uzysków z ekranu lub aplikacji mobilnej. Falowniki mogą być jedno lub trzyfazowe, w zależności od projektu instalacji. Na falowniku również nie warto oszczędzać - to skomplikowane urządzenie pracujące pod wysokim napięciem, co naraża je na częste awarie. Posiadana gwarancja uchroni instalatora przed koniecznością pokrywania kosztów wymiany z własnej kieszeni.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Dofinansowanie na fotowoltaikę dla domu
Jak zdobyć fundusze na fotowoltaikę? Istnieje naprawdę wiele metod na uzyskanie finansowego wsparcia. Wybór należy tylko i wyłącznie do inwestora. Pod kątem dokumentacji, najłatwiejsze okazuje się zaciągnięcie kredytu na fotowoltaikę. Wiele banków przygotowało specjalne oferty przeznaczone wyłącznie na ten cel, ale zwykły kredyt gotówkowy sprawdzi się równie dobrze.
Prosumenci mogą zdecydować się na udział w jednym z licznych programów rządowych, których celem jest zwiększenie roli fotowoltaiki w Polskiej branży energetycznej. Najważniejszy z nich to "Mój Prąd 3.0" w ramach którego można uzyskać aż 3000zł bezzwrotnego dofinansowania. Moc instalacji musi być jednak z zakresu od 2 do 10kW. Dobrze znany jest także program "Czyste Powietrze", który wspiera termomodernizację budynków oraz wymianę starych pieców na nowoczesne rozwiązania.
Prosumentów obejmuje także korzystna ulga termomodernizacyjna, która pozwala odpisać od podatku koszty poniesione na instalację fotowoltaiczną. To aż 53.000zł które będzie można odpisać od podstawy obliczenia podatku w ciągu 6 lat od daty poniesienia pierwszego wydatku. Inwestor musi być jednak właścicielem budynku, który w momencie instalacji fotowoltaiki nie znajduje się w trakcie budowy.
Autokonsumpcja w fotowoltaice
Choć aktualny system prosumencki jest naprawdę korzystny, nie jest to najbardziej oszczędny sposób na fotowoltaikę. Ze względu na fakt, iż tylko 80-70% przesyłanych nadwyżek może zostać za darmo odebrane, 20-30% zostaje bezpowrotnie tracone. To właśnie w ten sposób zakłady energetyczne mogą zarabiać na instalacjach swoich klientów. Aby maksymalnie wykorzystać produkowaną energię, należy zwiększyć autokonsumpcję. Tym terminem określa się ilość energii zużytej od razu po wygenerowaniu, zanim jeszcze trafi do infrastruktury operatora sieci.
Zwiększenie autokonsumpcji nie jest proste ze względu na charakterystykę pracy instalacji fotowoltaicznej. Największe uzyski są generowane w dzień, natomiast największe zużycie prądu przypada na godziny wieczorne. Aby zwiększenie ilości energii zużywanej od razu po wyprodukowaniu było możliwe, koniecznym byłoby uruchamianie energochłonnych urządzeń w ciągu dnia, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Osoby które mają możliwość zmiany swoich nawyków, powinny rozważyć taką możliwość by zapewnić sobie maksymalną oszczędność na fotowoltaice. Opłacalnym rozwiązaniem będzie także montaż pompy ciepła - energia z paneli zostanie przemieniona na energię cieplną z niezwykłą wydajnością, obniżając jednocześnie rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Wiąże się to jednak z dodatkowym, sporym wydatkiem. Jeżeli inwestycja ma posłużyć przez długie lata, mimo wszystko pozostaje to naprawdę opłacalną opcją.
Fotowoltaika dla domu z magazynem energii
Inwestor może podjąć decyzję o niepodpinaniu swojej instalacji do sieci dystrybutora. Zyskuje w ten sposób pełną niezależność energetyczną - jego dom będzie odporny na przerwy w dostawie energii. Będzie musiał jednak zatroszczyć się o przechowywanie nadwyżek we własnym zakresie. Do tego celu posłużą mu akumulatory, czyli magazyny energii. Większość amatorów fotowoltaiki raczej zrezygnuje z tej opcji. Choć wizja niezależności jest kusząca, to koszt magazynów jest naprawdę spory. Trzeba im również zapewnić odpowiednie warunki pracy, by ich wydajność nie zaczęła gwałtownie spadać. Z tego powodu bardziej opłacalne pozostanie skorzystanie z systemu prosumenckiego lub wybranie instalacji hybrydowej - podpiętej do sieci oraz niewielkiego magazynu energii, zwiększającego autokonsumpcję.
Opinie o fotowoltaice dla domu
Niemal wszyscy prosumenci, którzy zdecydowali się na profesjonalny montaż z pomocą doświadczonego instalatora są zadowoleni z pracy swojej instalacji. Popularność fotowoltaiki nie spada, o czym świadczy stale rosnąca liczba wykonanych instalacji oraz ofert pracy dla instalatorów. Realna oszczędność może pomóc zredukować rachunki za energię niemal do zera. Inwestycjom ufają również banki, które chętnie udzielają swoim klientom kredytów na Odnawialne Źródła Energii. Wszystkie te cechy wskazują na fakt, że fotowoltaika jest bezpieczną inwestycją generującą zysk przez długie lata - kluczem jest jednak profesjonalny montaż i wysoka jakość wykorzystanych urządzeń.