Gdy inwestor rozważa montaż fotowoltaiki dla domu, często decyduje się na zlecenie przygotowania spersonalizowanego projektu kilku przedsiębiorstwom jednocześnie. Takie rozwiązanie umożliwia porówanie większej liczby realnych ofert, które mogą różnić się między innymi kosztem realizacji czy wykorzystywanymi podzespołami. Okazuje się jednak, że różnice mogą wystąpić także w innych, nieco mniej spodziewanych aspektach realizacji projektu. Jednym z takich tematów jest zalecana odległość fotowoltaiki od kalenicy dachu. Jak prawidłowo określić bezpieczny dystans, by cieszyć się zoptymalizowanymi uzyskami?
W budownictwie terminem kalenica określa się górną krawędź dachu, która tworzona jest poprzez przecięcie się kilku połaci dachowych. Często stanowi także najwyższy element budynku, dlatego poprawne wykonanie tego elementu może mieć wpływ na jego walory estetyczne. Pewna konstrukcja kalenicy to również gwarancja trwałości pokrycia i warstwy termoizolacyjnej. Montaż fotowoltaiki wiąże się z ingerencją w strukturę dachu, dlatego wszelkie decyzje o realizacji muszą być przemyślane i oparte na indywidualnych warunkach. Montaż w obszarze brzegowym jest jednak możliwy, pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności.
Aby instalacja pozostała bezpieczna, montaż powinien zostać przeprowadzony z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i narzędzi do fotowoltaiki. Konieczne okaże się także wykorzystanie dodatkowych wzmocnień. Różnice pojawiające się w ofertach mogą wynikać właśnie ze sposobu realizacji instalacji - nie każdy instalator może zdecydować się na ten sam system montażowy (o ile poszycie nie wymaga jednej, konkretnej metody). Jakie są ogólne zasady, dzięki którym określa się odległości fotowoltaiki od kalenicy? W zależności od konstrukcji dachu, odpowiedź może się różnić.
Powszechna wiedza z zakresu montażu instalacji fotowoltaicznych określa, że minimalna odległość od wszelkich krawędzi dachu wynosi 20cm. Tyczy się to zarówno kalenicy, jak też linii bocznej. W przypadku dachów wyróżniających się dużym kątem nachylenia (czyli z zakresu 40°-60°), zalecana odległość paneli słonecznych od rynny to średnio 30cm. Jeżeli nachylenie dachu jest łagodniejsze, zalecana odległość wynosi 20-25cm. W żadnym wypadku nie powinno się jednak przekraczać dystansu 20cm. Warto zaznaczyć, że minimalna odległość nie musi być zarówno obszarem brzegowym. Zasada jego obliczania przedstawia się następująco:
e1=L/10 albo H/5 (należy wybrać mniejszą wartość)
e2=W/10 albo H/5 (również w tym przypadku pod uwagę bierze się wartość mniejszą)
e1 stanowi minimalną odległość od kalenicy oraz rynny
e2 to minimalna odległość od boku dachu
L to długość budowli
H stanowi wysokość domu do kalenicy
W to szerokość domostwa.
Minimalna odległość może więc różnić się od uzyskanej wartości obszaru brzegowego. Z tego powodu różnice w ofertach instalatorów mogą wynikać właśnie z branych pod uwagę czynników. Nie oznacza to także, że jedna z metod jest o wiele lepsza od drugiej. Dopóki panele nie wystają poza obszar dachu, a minimalna odległość nie wynosi mniej niż 20cm, inwestorzy mogą być spokojni.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Panele których montaż nie spełnia przyjętych norm, stanowią zagrożenie dla opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Każdy moduł zdefiniowany jest takim parametrem jak odporność na obciążanie wiatrem. Niepoprawna instalacja panelu sprawia, że jest on narażony na zdecydowanie większe obciążenie w dni, gdy ruch powietrza jest zauważalnie podwyższony. Wystające urządzenie może zadziałać jak żagiel, odrywając konstrukcję montażową od dachu, co może wiązać się z kosztownymi konsekwencjami. Wymiana uszkodzonych modułów znacząco odbije się na kieszeni inwestora. Niepoprawny montaż wyklucza także możliwość skorzystania z niektórych form udzielanej gwarancji na produkt. Z tego powodu wybór doświadczonego instalatora ma ogromne znaczenie. Aby uniknąć pomyłek, warto skorzystać z aktualnego rankingu instalatorów w swoim województwie.