Specjalne konstrukcje montażowe nazywane stelażami umożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych w mniej sprzyjających warunkach. Wykorzystując stelaże do fotowoltaiki, montaż paneli nawet na dachu płaskim nie stanowi wyzwania. Ułatwiają również generowanie optymalnych uzysków dzięki kontroli stopnia nachylenia paneli. Dowiedz się kiedy warto wykorzystać stelaże do fotowoltaiki!
W większości przypadków, wykorzystanie skomplikowanych stelaży do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest koniecznością. Decyduje o tym przede wszystkim stopień nachylenia pokrycia. W korzystnych warunkach panele są montowane do prostych, alumiowych szyn. Zdedywanie większym stopniem skomplikowania wyróżniają się natomiast konstrukcje na dachu płaskim. W takim wypadku nie obejdzie się bez wykorzystania większej ilości dodatkowych stelaży. Ich zadaniem będzie nie tylko podtrzymywanie instalacji, ale też zapewnianie panelom odpowiedniego kąta nachylenia. W Polskich warunkach wynosi on około 30-50 stopni. W przypadku montażu na dachu płaskim stelaż zostanie przykręcony do betonowego podłoża lub dodatkowo dociążony płytami - konstrukcja balastowa. Można wykorzystać także aluminiowy trójkąt montażowy.
Stelaże mogą być przygotowane na montaż paneli w układzie pionowym, poziomym lub wschód-zachód. Wybór uzależniony będzie od największej dostępności promieni słonecznych w ciągu dnia. Warto skorzystać z opcji darmowego audytu, który mogą wykonać sprawdzeni instalatorzy.
W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, stelaż będzie musiał zostać zamontowany z wykorzystaniem zupełnie innych systemów mocowań:
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Każdy zestaw składa się jednak z podobnych elementów, które służą do montażu paneli na gruncie lub dachu. W skład kompletnego stelaża wchodzą między innymi:
Konstrukcje balastowe na dachy płaskie posiadają także specjalny system umożliwiający dociążenie konstrukcji betonowymi blokami.
Gotowe systemy montażowe to najczęściej zespół stelaży, które warto wykorzystać zarówno w mniejszych, jak i bardziej skomplikowanych projektach. Ich największą zaletą jest możliwość zakupu kilku identycznych rozwiązań, co ma wpływ na skrócenie czasu realizacji. Samodzielne konstruowanie stelaży z aluminiowych szyn zapewnia jednak większą elastyczność. Z tego powodu decyzja o wykorzystaniu gotowych systemów montażowych uzależniona jest od indywidualnych warunków panujących na dachu lub gruncie. Tylko odpowiednio zamontowane panele słoneczne z zachowaniem prawidłowych kątów będą w stanie zagwarantować stabilne uzyski na długie lata.
Fotowoltaika na gruncie to konstrukcja, w której wykorzystanie stelaży staje się koniecznością. Prosumenci mogą zdecydować się na montaż paneli z wykorzystaniem konstrukcji dwupodporowej lub jednopodporowej, która zapewni stabilną pozycję paneli. Wykorzystywane materiały to najczęściej stal lub aluminium. Dobrej jakości sprzęt zostanie pokryty specjalną warstwą antykorozyjną, co w przypadku wieloletniej inwestycji może mieć kluczowe znaczenie.
Jak interpretować handlowe oznaczenia stelaży? Konstrukcje wolnostojące mogą być wbijane w grunt - oznaczone są wtedy jako system wbijany TW (lub G). Alternatywną opcją pozostaje ich montaż na betonie - system TB (lub B). Konstrukcję kotwioną można rozpoznać po literze K, natomiast śrubową reprezentuje litera S. Cyfra 1 oznacza, że konstrukcja wykorzystuje tylko jedną podporę. Analogicznie numer 2 sugeruje stelaż dwupodporowy. Litera H (horizontal) oznacza, że konstrukcja jest przeznaczona dla paneli montowanych poziomo, a litera V (vertical) - pionowo. W karcie produktu znajdzie się również informacja o możliwych do uzyskania kątach nachylenia paneli.
Warto pamiętać, że fotowoltaika na gruncie umożliwia również zamontowanie systemu trackerów. Prosumenci mogą znać go również jako naziemną konstrukcję obrotową. Dzięki temu panele fotowoltaiczne będą w stanie podążać za promieniami słońca w ciągu dnia, zwiększając generowane uzyski. Takie rozwiązanie wykorzystuje się często w sytuacjach, gdy inwestorowi zależy na maksymalnych uzyskach z ograniczonej powierzchni.