Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych trzeba być gotowym na podjęcie wielu decyzji. Zaczynając od określenia rozmiaru instalacji, poprzez wybranie paneli odpowiedniego producenta aż do idealnej ekipy monterskiej, ustalenia czekają na każdym kroku. Jednym z nich jest również określenie, czy istnieje potrzeba wykorzystania akumulatorów do fotowoltaiki. Kiedy warto zainteresować się takim tematem jak fotowoltaika z akumulatorami?
Wykorzystanie akumulatorów pozwala stworzyć instalację hybrydową lub wyspową (off-grid). To rozwiązanie oferuje zdecydowanie większą niezależność. Warto mieć na uwadze, że w razie wystąpienia przerwy w dostawie prądu klasyczna instalacja podpięta do sieci przestaje zasilać także urządzenia w domu. Wykorzystując własny magazyn energii nie trzeba przejmować się awariami po stronie dystrybutora energii elektrycznej. Nie każdy inwestor decyduje się jednak na montaż drogich akumulatorów. Kiedy montaż takich baterii się nie opłaca?
W standardowej instalacji fotowoltaicznej prywatne akumulatory nie są wykorzystywane. Generowane przez panele nadwyżki prądu przesyłane są za pomocą sieci energetycznej do producenta, z którym podpisano wcześniej umowę. Wykorzystanie dwukierunkowego licznika umożliwia zarówno odbieranie, jak i wysyłanie wyprodukowanego prądu. Osoba posiadająca panele stare się wtedy prosumentem, to znaczy, że zarówno produkuje jak i wykorzystuje energię elektryczną ze Słońca. Wygenerowane nadwyżki trafiają do akumulatorów po stronie operatora, skąd w razie potrzeby trafiają spowrotem do dostawcy. Można więc traktować to rozwiązanie jako wirtualny akumulator o sprawności 80%, ale bez konieczności zakupu dodatkowych urządzeń (np. akumulatory litowo jonowe do fotowoltaiki) i ponoszenia wysokich kosztów ich utrzymania.
Podpisując umowę z operatorem sieci energetycznej można liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim, w zależności od rozmiaru instalacji fotowoltaicznej prosument ma możliwość odebrania za darmo aż do 80% wygenerowanego przez siebie nadwyżkowego prądu (przy instalacji o mocy do 10kWp). Jeżeli jednak rozmiar instalacji przekracza 10kWp, ale nadal jest mniejsza niż 50kWp - prosument ma prawo odebrać 70% nadwyżki. W takiej sytuacji własne akumulatory nie są potrzebne - sieć energetyczna odbiera nadwyżki prądu i pełni rolę niemal nieskończonego akumulatora. Niewykorzystana przez prosumenta energia trafia wtedy do innych użytkowników sieci, więc to bardzo ekologiczne rozwiązanie ograniczające zużycie paliw kopalnianych.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Opisana wcześniej sytuacja dotyczy systemu montażu on-grid, który nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Zainteresowani fotowoltaiką inwestorzy mogą zdecydować się na montaż off-grid, który gwarantuje większą niezależność. Podejmując decyzję o montażu w systemie off-grid instalacja akumulatorów staje się koniecznością. Wiąże się to bezpośrednio ze schematem konstrukcji - zestawy fotowoltaiczne z akumulatorami nie zostają podpięte do publicznej sieci. Wykorzystując akumulatory do fotowoltaiki nadal jest jednak możliwe magazynowanie nadwyżek energii, zarówno dziennych jak i sezonowych - w zależności od wydajności baterii. Taka sytuacja umożliwia całkowitą niezależność od przerw w dostawach prądu, ponieważ inwestor staje się samowystarczalny. Można zdecydować się instalację off-grid w przypadku, gdy rozmiar planowanej inwestycji jest niewielki - zestaw fotowoltaiczny 3kw z akumulatorami kosztuje zaledwie 10 tysięcy złotych, a fotowoltaika 1kW - nie więcej niż 4 tysiące. Niestety, wiąże się to z pewnymi konsekwencjami.
Instalacja off-grid jest zdecydowanie droższą opcją, głównie ze względu na konieczność zakupu akumulatorów. Dodatkowo traci się możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań oraz ulg podatkowych. Kiedy więc warto skorzytać z instalacji off-grid? Zdecydowanie warto o niej pomyśleć jeżeli inwestor planuje montaż w miejscu trudno dostępnym, na przykład na szczytach gór - w ośrodku turystycznym. To również częsty wybór w luksusowych domkach letniskowych, które odwiedzane są tylko w czasie sezonu wakacyjnego. Aktualne tendencje wykazują spadek cen akumulatorów, dzięki czemu trafiają do coraz większej liczby klientów. Za sprzęt dobrej jakości, od sprawdzonego producenta przyjdzie zapłacić około 20 000zł. To duży wydatek, jednak sprawność na poziomie większym niż 90% zostawia w tyle konkurencyjne, tańsze zamienniki. Zestaw fotowoltaiczny 1 kw z akumulatorami sprawdza się tylko w przypadku instalacji ogrodowych, do zasilania oświetlenia. Baterie do fotowoltaiki pozostają więc bardzo konkretnym wyborem, na który decydują się tylko inwestorzy ceniący sobie pewne wartości.
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje dostępnych akumulatorów:
W zależności od typu i pojemności akumulatora, cena jaką przyjdzie zapłacić inwestorowi będzie ulegać zmianie. Wybierając akumulator litowo-jonowy dobrej marki, zdolny zmagazynować znaczącą ilość energii elektrycznej trzeba zapłacić ponad 20000zł. W cenę wlicza się także dodatkowa elektronika, bez której użytkowanie akumulatora byłoby niemożliwe. Okazuje się więc, że akumulatory są niezwykle drogie dla zwykłego prosumenta. Sytuację może odmienić dopiero najnowsza edycja programu Mój Prąd, w której będzie można zyskać dofinansowanie nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale także magazyny energii. Takie rozwiązanie ma zachęcać do zwiększania autokonsumpcji, czyli ilości energii zużywanej zanim trafi do operatora sieci.
Jak obniżyć koszt instalacji z magazynem energii? Warto zdecydować się na akumulatory do fotowoltaiki Allegro. Oferowane przez sprawdzonych sprzedawców urządzenia nie odbiegają jakością od sprzętu dostępnego w lokalnej hurtowni fotowoltaicznej. To szczególnie opłacalne rozwiązanie w sytuacji, gdy inwestor podejmuje się samodzielnego montażu. W większości przypadków różnorodność produktów okazuje się także zdecydowanie większa, co umożliwia dobranie idealnego sprzętu do swoich potrzeb. Znaczenie może mieć również to, jaki akumulator do fotowoltaiki interesuje prosumenta. Wybierając akumulatory do fotowoltaiki ceny odgrywają sporą rolę, niemal zawsze opłaca się jednak zainwestować w droższy sprzęt zadowalającej jakości.