Inwerter czy mikrofalownik
Inwerter czy Mikrofalowniki?
13 października 2021
Fotowoltaika - dotacje unijne 2021
Fotowoltaika – dotacje unijne 2021
14 października 2021

Fotowoltaika - uzyski

Ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny w ciągu roku? Roczne uzyski mogą różnić się miedzy prosumentami w zależności od wielu czynników. Umiejętne zaplanowanie rozmiaru swojej instalacji fotowoltaicznej pozwoli wygenerować zadowalającą ilość energii ze słońca. To cenna wiedza nie tylko dla klientów indywidualnych, planujących oszczędzić na rachunkach za prąd. Informacje o spodziewanych uzyskach to cenne narzędzie w rękach inwestorów, którzy pragną zwiększyć swoje udziały w farmach fotowoltaicznych. Sprawdź jakich uzysków z fotowoltaiki potrzebujesz!

Im większa instalacja, tym większe uzyski z paneli fotowoltaicznych. W idealnych warunkach, ogniwo o mocy 350Wp wygeneruje w ciągu roku 350kWh. W czasie jego planowanej żywotności (25 lat), daje to wynik 8750kWh. Uwarunkowane jest to faktem, iż w Polskich warunkach każdy 1Wp mocy panelu wygeneruje 1kWh energii w ciągu roku. Warto pamiętać, że z czasem panele ulegają stopniowej degradacji, obniżając swoją wydajność o nawet 20% w przeciągu 25 lat. Planując instalację, trzeba uwzględnić rosnące zapotrzebowanie na energię oraz spadek wydajności sprzętu.

Uzysk z instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja składa się z określonej liczby paneli fotowoltaicznych. Sprzęt różnych producentów różni się między sobą wieloma parametrami, lecz najważniejsze z nich to poziom mocy nominalnej oraz sprawność (wydajność). Przykładowo, panel o mocy 400Wp wygeneruje więcej mocy na tej samej zajmowanej powierzchni co panel 350Wp. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto porównać jego rozmiar z konkurencyjnymi produktami. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest sprawność, czyli zdolność do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Standardowo osiąga poziomy 16-18% co oznacza, że taka właśnie ilość promieni słonecznych padających na powierzchnię panelu wygeneruje prąd.

Każdy z tych parametrów może mieć wpływ na generowane uzyski. Planując instalację, która ma pokrywać konkretne zapotrzebowanie (na przykład w przypadku prosumentów, którzy pragną wykonać montaż dla domu) trzeba odpowiednio oszacować ilość i jakość paneli słonecznych. Mogą w tym pomóc doświadczeni eksperci montażu - sprawdź ranking instalatorów i odkryj najlepszych ekspertów w swoim województwie!

Spadek wydajności a uzyski

Naturalnym procesem jest stopniowe obniżanie się wydajności paneli fotowoltaicznych. Producenci uwzględniają ten parametr w udzielanej gwarancji na uzyski lub gwarancji na liniowy spadek mocy. W sprzęcie zadowalającej jakości, po 25 latach użytkowania panel będzie funkcjonował na poziomie ~80% swojej początkowej sprawności. Warto jednak zapoznać się ze szczegółami gwarancji wybranego producenta. Jeżeli okaże się, że sprzęt traci moc o wiele szybciej, można ubiegać się o jego wymianę lub zwrot pieniędzy. Dzięki wygodnej formule, łatwo można obliczyć sprawność panelu po upływie 25 lat. Wystarczy zapoznać się z kartą produktu, w której producenci przedstawiają o ile stopni może pogorszyć się wydajność paneli w ciągu roku. Formuła przedstawia się wtedy następująco:

Moc nominalna * lata gwarancji * (100% - ((100% - spodziewany procent wydajności po upływaie lat gwarancji) /2 ))

Przykład:
Moc panelu: 350Wp
Gwarancja na 25 lat
80% mocy początkowej po okresie gwarancji
350 * 25 * (100% - ((100% - 80%)/2)) = 8 750 * 90% = 7875kWh

Nie można zapominać, że gwarancja na uzyski to nie to samo co gwarancja na montaż czy bezawaryjność. Jeżeli panele zostaną uszkodzone, gwarancja mocy nie ochroni prosumenta. Zaletą jest jednak fakt, że po upływie gwarancji panele nadal będą działać. To jedynie górna granica, w której producent obejmuje opieką swój sprzęt. W najlepszym wypadku posłuży jeszcze kilka następnych lat.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Fotowoltaika - uzysk roczny

Nie wszystkie pory roku sprzyjają generowaniu elektryczności w procesie fotowoltaicznym. Dwie trzecie całej elektryczności uzyskuje się w lato, gdy współczynnik nasłonecznienia jest najwyższy. Pozostałe miesiące składają się łącznie z jedną trzecią całorocznych uzysków. Z tego względu najlepszym okresem na montaż fotowoltaiki jest wiosna - po uruchomieniu instalacji, będzie można cieszyć się od razu najwyższym poziomem generowanych uzysków.

Uzyski z paneli w ciągu dnia

Panele fotowoltaiczne generują elektryczność tylko i wyłącznie pod wpływem promieni słonecznych. Z tego względu optymalne ustawienie fotowoltaiki na dachu ma kluczowe znaczenie w produkowaniu elektryczności. Skierowanie paneli w stronę południową gwarantuje optymalne nasłonecznienie w ciągu dnia - to najbardziej wystawiona na działanie promieni słonecznych strona świata w Polsce. Kąt nachylenia paneli pozwoli zmaksymalizować uzyski, ponieważ na pochyłą powierzchnię pada o wiele więcej promieni niż na płaską. Standardowo nachylenie ogniw powinno wynosić 35%, choć dopuszczalne są też inne wartości.

Uzyski fotowoltaiki a zapotrzebowanie

Wiedząc jak obliczyć uzyski z paneli fotowoltaicznych, można samodzielnie przejść do planowania rozmiaru instalacji fotowoltaicznej. Zbyt mała instalacja tylko w ograniczonym stopniu zminimalizuje rachunki za energię. Zbyt duża mikroelektrownia to z kolei zbyteczny wydatek, który nie przyniesie większych korzyści powyżej pewnego progu. Rozsądny balans między wydajnością a ceną to gwarancja satysfakcji z posiadanej fotowoltaiki. Zapotrzebowanie energetyczne w większości domów wynosi ~5000kWh w ciągu roku, dlatego najpopularniejszym rozmiarem instalacji jest 5kWp.

Inwestorzy rozwiązań domowych powinni zdecydować się na instalację nie większą niż 10kWp, ponieważ to maksymalny rozmiar, który obejmuje najkorzystniejszy próg ulg dla prosumentów. Podłączenie instalacji o tej mocy do sieci przez licznik dwukierunkowy upoważnia do odbioru aż 80% wygenerowanych nadwyżek za darmo. Fotowoltaika z zakresu 10-50kWp to już zaledwie 70%, dlatego dla domu nie opłaca się instalować paneli o łącznej mocy nominalnej z tego zakresu. Instalacja 10kWp wygeneruje w ciągu roku około 10000kWh energii elektrycznej.

Planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną, górny próg uzysków nie ma aż takiego znaczenia. Przekraczając 50kWp mocy instalacji, koniecznym staje się sprzedaż elektryczności. W takim przypadku im większe uzyski, tym większy zysk dla właściciela. Warto zakupić sprzęt najwyższej jakości, by cieszyć się stałym źródłem dochodu przez lata.