Farmy fotowoltaiczne
Farmy fotowoltaiczne
11 maja 2021
Pompa ciepła z fotowoltaiką
Pompa ciepła z fotowoltaiką
11 maja 2021

Inwerter czy Mikrofalowniki

Jak wybrać idealne rozwiązanie?

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko. Wygenerowany w procesie fotowoltaicznym prąd stały musi zostać przetransformowany w prąd zmienny, z którego można korzystać w urządzeniach domowych oraz przesyłać przez sieć. W tym celu konieczne staje się wykorzystanie falownika, czyli urządzenia odpowiadającego za ową przemianę.

Różnica między inwerterem a mikrofalownikiem

Na rynku dostępne są obecnie dwa typy urządzeń. Najpopularniejszym jest obecnie jeden, duży falownik do którego podpięte są wszystkie panele fotowoltaiczne. W tym systemie funkcjonowanie całego układu zależy od jednego urządzenia - awaria inwertera odcina możliwość przesyłania prądu do gniazdka i sieci. Mimo wszystko to nadal najpopularniejsza opcja, ponieważ działa wystarczająco dobrze w większości warunków domowych, czyli mniejszych, mało wymagających instalacjach. Alternatywą okazują się być mikroinwertery, czyli urządzenia funkcjonujące w ten sam sposób, ale znacznie mniejsze. Najważniejszą różnicą jest jednak sposób montażu - każdy panel fotowoltaiczny posiada własny inwerter.

Kiedy wybrać klasyczny inwerter?

Standardowy, pojedynczy inwerter to klasyczne rozwiązanie w mało wymagającej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli na dachu nie występuje problem zacienienia, w jego pobliżu jest mało drzew oraz kominów to instalacja mikroinwerterów staje się nieopłacalna. Wykorzystanie jednego falownika znacząco minimalizuje koszty inwestycji, wiąże się jednak z pewnymi wadami. Przede wszystkim, jego awaria odcina dopływ prądu z paneli. Warto również wspomnieć, że w razie chęci rozbudowy posiadanej już instalacji, trzeba będzie dostosować się do maksymalnej mocy obsługiwanej przez posiadany falownik albo zakupić nowy. W przypadku wystąpienia zabrudzeń lub awarii jednego panelu, wszystkie pozostałe dostosują się do najsłabszego ogniwa, powodując że sprawne panele będą działać z obniżoną sprawnością. Rozwiązaniem tego typu komplikacji są mikrofalowniki.

Kiedy warto zdecydować się na mikroinwerter?

Nieco droższym rozwiązaniem jest zastosowanie mikrofalowników. Instalowane dla każdego panelu oddzielnie stają się niezastąpionym rozwiązaniem w optymalizacji ich pracy. Zamiast centralnego inwertera skupiającego wszystkie panele w jednym miejscu, każdy mikrofalownik generuje prąd samodzielnie. To świetne rozwiązanie w przypadku często występującego na dachu zacienienia, spowodowanego na przykład przez kominy lub drzewa. Obniżenie sprawności jednego panelu nie ma wpływu na pozostałe urządzenia, które nadal mogą pracować z planowaną mocą. Banalna staje się również sprawa rozbudowy, ponieważ nie trzeba przejmować się maksymalną pojemnością pojedynczego inwertera - po prostu dołącza się gotowy zestaw panelu i mikrofalownika, zwiększając moc instalacji. Należy jednak pamiętać, by korzystać ze sprzętu tego samego producenta - ułatwi to analizę schematu w razie awarii.

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest najlepsza. Podjęcie decyzji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Jeżeli instalacja nie jest wymagająca, klasyczny inwerter będzie wystarczająco dobry. W przypadku gdy inwestor posiada znacznie zacieniony dach, montaż mikrofalowników będzie optymalnym rozwiązaniem. Bez względu na jaką opcję się zdecydujemy, warto zainwestować w sprzęt sprawdzonych producentów. Długi okres gwarancji to zabezpieczenie przed awariami, którym często ulega ten element instalacji.