Leady fotowoltaika
Leady fotowoltaika
4 listopada 2021
Fotowoltaika w bloku
Fotowoltaika w bloku
15 listopada 2021

Fotowoltaika na raty

Rozwój branży fotowoltaicznej nie zwalnia tempa. Koszty wykonania profesjonalnej instalacji stają się coraz mniejsze, ze względu na stale rosnącą konkurencję zdobywającą doświadczenie w realizacji projektów mikroelektrowni dla domu. Obecnie montaż 1kW fotowoltaiki może kosztować nawet 4000zł, co jest naprawdę opłacalną kwotą. Co z osobami, które nie mogą pozwolić sobie na wydatek tego rzędu, a mimo wszystko nadal chcą zacząć oszczędzać na rachunkach za prąd? Rozwiązaniem może być fotowoltaika na raty - wygodne rozwiązanie rozkładające koszty inwestycji na znacznie mniejsze części.

Czy fotowoltaika na raty się opłaca?

Aby cieszyć się fotowoltaiką na raty, trzeba będzie skorzystać z jednej z trzech dostępnych opcji umożliwiających opłacanie częściowych należności zamiast pełnej kwoty. Wybór metody finansowania będzie miał wpływ na okres zwrotu kosztów inwestycji. Wbrew popularnej opinii panele słoneczne na raty nie sprawiają, że instalacja przestaje być opłacalna. Konieczne do poniesienia koszty dodatkowe (na przykład raty kredytu) w niewielkim stopniu wydłużają okres zwrotu kosztów. System fotowoltaiczny pozostaje opłacalny w każdym wypadku, dlatego inwestor nie powinien opierać swojej decyzji o realizacji projektu na podstawie wybranej metody finansowania.

Przykład:
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4kW opłacona ze środków własnych kosztuje 20000zł. Okres zwrotu kosztów inwestycji w takim przypadku to około osiem lat. Wybierając fotowoltaikę na raty (finansowaną kredytem oprocentowanym na 10%), cena podniesie się o dodatkowe 2000zł. W takim wypadku instalacja prosumenta zarobi na siebie już po nie więcej niż dziewięciu latach.

Metody finansowania fotowoltaiki na raty

W 2021 otrzymanie wsparcia zewnętrznych podmiotów finansowych na fotowoltaikę nie jest trudne. Wiele banków i przedsiębiorstw podchodzi z zaufaniem do inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Stanowi to niepodważalny dowód opłacalności fotowoltaiki dla domu i biznesu. Aby opłacać fotowoltaikę w systemie ratalnym, można wybrać jedną z trzech opcji:

  1. Abonament na fotowoltaikę
  2. Leasing na fotowoltaikę - w przypadku przedsiębiorstw
  3. Kredyt na fotowoltaikę - przyznawany indywidualnie przez instytucje bankowe, lub we współpracy z zaufanym instalatorem

Fotowoltaika na raty kredytu

Najpopularniejszą opcją w przypadku inwestorów zainteresowanych wykonaniem instalacji na raty jest skorzystanie z opcji kredytu ratalnego lub gotówkowego na fotowoltaikę. Otrzymanie dofinansowania na konkretny cel powinno być jedynie kwestią formalności. Trzeba jednak pamiętać, że niemal całość środków powinna zostać przeznaczona wyłącznie na pokrycie kosztów realizacji instalacji dla domu. Dowodem stają się wystawione przez instalatora faktury. W zależności od banku z którym inwestor postanowił nawiązać współpracę, warunki kredytu mogą ulegać zmianie. Koszty wykonania instalacji powinny stanowić od 60 do 90% wartości otrzymanej kwoty (w przypadku kredytu gotówkowego) oraz 100% w przypadku kredytu ratalnego.

Wybierając kredyt ratalny można liczyć na szereg ulg. Korzystając z finansowego wsparcia niektórych banków, można liczyć na zdecydowanie mniejsze oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego. Pojawią się nawet oferty gwarantujące klientom raty 0% (Tauron fotowoltaika). Jeżeli montaż fotowoltaiki jest jedynym celem inwestora, powinien wybrać właśnie ten rodzaj dofinansowania.

Coraz większa liczba instalatorów fotowoltaiki decyduje się na bezpośrednie oferowanie swoim klientom opcji zakupu sprzętu na raty. Spółka nawiązuje współpracę z wybranymi podmiotami finansowymi i oferuje inwestorom raty dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Wszelkie formalności dopełnia się w czasie jednej wizyty, co pomaga zaoszczędzić cenny czas.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Fotowoltaika na raty leasingu

Inwestorzy posiadający własną działalność gospodarczą mogą wybrać fotowoltaikę w leasingu. Zasada funkcjonowania tej formy finansowego wsparcia nie różni się od leasingu na inne urządzenia. Opłacanie rat upoważnia do czerpania korzyści z paneli fotowoltaicznych, które pozostają jednak własnością leasingodawcy. To wygodne rozwiązanie charakteryzuje się niewielką liczbą koniecznych do wypełnienia formalności, brakiem wpływu na zdolność kredytową i brakiem wymagań dotyczących zabezpieczenia instalacji. Nie można jednak zapominać o wkładzie własnym, który jest wymaganym warunkiem u niemal wszystkich podmiotów udzielających leasingu na panele fotowoltaiczne.

Abonament na fotowoltaikę

Fotowoltaika na raty jest możliwa również z zastosowaniem systemu abonamentowego. Obecnie nie cieszy się on szczególną popularnością, takie rozwiązanie oferują tylko wybrani instalatorzy fotowoltaiki w Polsce. Zasada jego działania przypomina leasing dla klientów indywidualnych. Przez pewien okres czasu, inwestor zobowiązuje się opłacać ustalone raty. W umowie zawiera się także informacje o tym, jak długo raty powinny być opłacane. Gdy ustalony wcześniej okres czasu minie, panele stają się własnością inwestora. To korzystne rozwiązanie, w którym wysokość raty jest zbliżona do wysokości aktualnych rachunków za energię. W ten sposób posiadacz instalacji nie odczuje dodatkowego obciążenia finansowego.

Wymagania do otrzymania fotowoltaiki na raty

Jakie wymagania stawia się przed przyszłymi prosumentami? W przypadku kredytów lista jest najdłuższa:

  • Posiadanie ukończonych 18 lat
  • Dowód osobisty
  • Posiadanie zdolności kredytowej
  • Brak negatywnej historii kredytowej
  • Źródło dochodu umożliwiające spłatę zobowiązania
  • W niektórych przypadkach - zaświadczenie o zarobkach lub okazanie faktur za zakup fotowoltaiki

Wybierając leasing, formalności będą o wiele mniej skomplikowane. Inwestorzy decydujący się na instalację której wartość nie przekracza 100 000zł, będą musieli przedstawić oświadczenie majątkowe oraz dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności. Jeżeli inwestycja okaże się jeszcze droższa, koniecznym stanie się przedłożenie dokumentów finansowych dotyczących roku ubiegłego i bieżącego.

Fotowoltaika na raty a ulga termomodernizacyjna

Co w przypadku, gdy inwestor jest zainteresowany skorzystaniem z ulgi termomodernizacyjnej? Okazuje się, że sytuacja nie jest bardzo skomplikowana. Ulga obejmuje wszystkie koszty poniesione na Odnawialne Źródła Energii od 1 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że prosumenci którzy wybrali fotowoltaikę na raty mogą odpisać od podatku wszystkie swoje wydatki, które ponieśli po określonej wcześniej dacie przez najbliższe trzy lata. Jeżeli raty będą spłacane przez okres dłuższy niż trzy lata, nie wszystkie znajdą się w określonym prawnie zakresie czasu. Nie można odpisać także kosztów poniesionych przed 1 stycznia 2019. Źródło finansowania inwestycji nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Fotowoltaika na raty - kalkulator

Aby upewnić się, że instalacja fotowoltaiczna pozostaje opłacalna wybierając zakup sprzętu na raty, warto skorzystać z darmowych kalkulatorów online. Wprowadzając odpowiednie dane można uzyskać realny koszt wykonania instalacji uwzględniając opłacenie inwestycji z różnego rodzaju środków. Takie rozwiązanie umożliwia porównanie okresu zwrotu kosztów między sobą, w zależności od wybranej formy dofinansowania.

Fotowoltaika na raty - opinie

Istnieje spora grupa prosumentów zadowolonych ze swojej instalacji fotowoltaicznej na raty. Najwięcej pozytywnych opinii o tej formie finansowania fotowoltaiki można znaleźć na różnego rodzaju forach poświęconych elektryce i elektronice. Aby porozmawiać z realnymi beneficjentami, warto odwiedzić grupy na portalach społecznościowych i podjąć próbę kontaktu.