Jaka moc fotowoltaiki?
Podejmując decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne dla domu lub biznesu, trzeba najpierw ustalić kilka podstawowych czynników, które będą mieć wpływ na okres zwrotu kosztów. Jednym z podstawowych wyznaczników jest ustalenie, jaką moc będzie musiała osiągnąć mikroinstalacja, by przyniosła oczekiwane uzyski. Fotowoltaika - ile kW potrzebujesz? W zależności od wyznaczonego poziomu mocy, cena za wykonanie instalacji będzie wykładniczo rosnąć. Sprawdź jaka moc fotowoltaiki dla domu spełni Twoje potrzeby!
Fotowoltaika - dobór mocy
Obliczanie mocy fotowoltaiki nie jest prostym zadaniem. Dobór mocy instalacji uzależniony jest przede wszystkim od ilości zużywanego prądu w ciągu roku. Im większe wydatki na prąd, tym większe zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. By zminimalizować wysokość rachunków za energię, moc instalacji musi zapewnić uzyski na tyle duże, by w całości pokryć roczne zapotrzebowanie. Warto wziąć pod uwagę także możliwy wzrost zapotrzebowania na prąd w przyszłości. Z tego powodu najbardziej polecaną opcją jest montaż fotowoltaiki o mocy nieco wyższej niż zapotrzebowanie. Ma na to wpływ także inny czynnik.
Charakterystyka pracy mikroelektrowni fotowoltaicznej sprawia, że generowane uzyski uzależnione są od stopnia nasłonecznienia powierzchni paneli. Zdecydowanie więcej promieni pada na panele w lecie, gdy zachmurzenie nie przeszkadza w generowaniu prądu w procesie fotowoltaicznym. Problem pojawia się zimą i nocą, gdy panele pracują gorzej lub wcale. Wtedy inwestorzy zmuszeni są odbierać energię z sieci - na szczęście obowiązujące przepisy są korzystne dla prosumentów. Przesłane nadwyżki można odebrać za darmo z wydajnością 70-80% (w zależności od rozmiaru instalacji).
Posiadając mikroelektrownię o mocy od 2 do 10 kWp do odbioru przysługuje 80% nadwyżek, natomiast od 10 do 50 kWp jedynie 70% (tylko klienci Columbus Energy mogą skorzystać z oferty w której bilansowanie przebiega w stosunku 1:1). W ten sposób posiadacze instalacji nie muszą przejmować się przechowywaniem nadwyżek w prywatnych magazynach. Muszą mieć na uwadze jedynie rozmiar swojej instalacji, czyli poziom mocy. Przekroczenie progu nawet o 1 kWp całkowicie zmienia przepisy, którym podlegają. Wadą tego rozwiązania jest zmienność przepisów, które nie koniecznie pozostaną tak opłacalne jak do tej pory.
Fotowoltaika - ile kw na dom? By obliczyć jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać, by całkowicie pokryć swoje energetyczne potrzeby i nie martwić się o opłaty za energię nawet zimą, wystarczy wiedza o miesięcznych rachunkach za prąd. Analiza rachunków pozwoli szacunkowo określić ilość zużywanej rocznie energii. Takie podsumowanie pozwoli przygotować także rozmiar instalacji, uwzględniając w to system opustów. Ogólna zasada głosi, by na każde 1000kWh energii dobrać 1,2kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. W Polsce najczęściej wykonywanym rozmiarem instalacji jest 5kWp - na tej podstawie można stwierdzić, że zapotrzebowanie energetyczne większości budynków nie przekracza ~5000kWh rocznie.
Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba, by pokryć takie zapotrzebowanie? Na każdy 1 kWp instalacji składają się około 3 panele fotowoltaiczne, zajmujące łączną powierzchnię około sześciu metrów kwadratowych. Planując budowę własnej instalacji fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszystkie parametry sprzętu.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Jaka moc fotowoltaiki - kalkulator
Chcąc uniknąć pomyłki w obliczeniach, przyszli prosumenci mają możliwość skorzystania z kalkulatora fotowoltaicznego. Takie gotowe rozwiązanie po podaniu kilku najważniejszych parametrów jest w stanie udzielić odpowiedzi na temat kosztów wykonania instalacji, poziomu jej mocy oraz zajmowanej powierzchni. Bardziej zaawansowane narzędzia pomogą również ustalić, czy taki rodzaj instalacji się opłaca. Większość kalkulatorów do fotowoltaiki jest całkowicie darmowa. Z ich pomocą ustalenie optymalnego rozmiaru instalacji fotowoltaicznej nie stanowi problemu. Warto pamiętać, że ich ocena nie jest ostateczna. Mimo wszystko, planując instalację warto najpierw skonsultować się z jednym z wykonawców. Sprawdzeni monterzy fotowoltaiki w każdym województwie znajdują się na przykład w rankingu instalatorów.
Jakie dane wprowadzić do kalkulatora fotowoltaiki, gdy inwestor dopiero planuje budowę budynku i nie zna wysokości rachunków za prąd? W takim przypadku należy podać średnią wysokość rachunków w poprzednim roku dla domu o określonej powierzchni i ilości domowników.
Jaka moc fotowoltaiki do ogrzewania domu?
Chcąc zwiększyć autokonsumpcję, czyli ilość energii zużywanej zanim trafi do sieci dystrybutora, warto zainwestować dodatkową kwotę w pompę ciepła. Tego rodzaju urządzenia generują ciepło w bardzo wydajny sposób - na każdy 1kW mocy grzewczej wykorzystuje się jedynie 0,5-0,8 kWp mocy instalacji. Planując montaż pompy ciepła z fotowoltaiką, należy dodać odpowiednią ilość paneli, by pokryła zapotrzebowanie cieplne domu.
Opłata mocowa a fotowoltaika
Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście minimalizuje rachunki za prąd do zera? Obecność opłaty mocowej sprawia, że nie jest to możliwe. Konsumenci muszą płacić pewną sumę pieniędzy nawet za energię, którą odbierają za darmo. Uwarunkowane jest to faktem, że opłata nie uwzględnia źródła pochodzenia energii. Jeżeli została pobrana z sieci, stan licznika się zwiększa, odpowiednio podwyższając konieczne do zapłacenia rachunki. Przykładowo, odbierając z sieci od 1200 do 2800 kWh rocznie, prosument będzie musiał zapłacić 7,47zł za każdy miesiąc.
Najlepszym sposobem na zmniejszenie wysokości opłaty mocowej jest zwiększenie autokonsumpcji, czyli energii zużywanej zanim zostanie przesłana przez sieć do akumulatorów po stronie dystrybutora.
Zwiększenie mocy instalacji
Co w przypadku, gdy zainstalowana fotowoltaika nie generuje zadowalających uzysków? Stosując odpowiednie rozwiązania, rozbudowa już istniejącej instalacji nie powinna stanowić problemu. Wykorzystując mikroinwertery, które przetwarzają energię elektryczną z każdego panelu oddzielnie, wystarczy jedynie dokupić dodatkową ilość tych samych urządzeń. Gdy instalacja posiada inwerter centralny, dostosowany do jej aktualnego rozmiaru, konieczność zakupu nowego urządzenia często staje się koniecznością.
Moc fotowoltaiki w Polsce
Fotowoltaika stale zyskuje na popularności. Aktualnie moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi 5970,8 MW (stan na sierpień 2021). Zdecydowaną większość stanowią mikroinstalacje o mocy mniejszej niż 50kW, których udział w rynku to aż 81%. Łączna liczba elektrowni fotowoltaicznych tych rozmiarów osiąga liczbę 668 tysięcy, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Pozostała energia pochodzi ze średnich i dużych inwestycji, czyli farm fotowoltaicznych.
Strażnik mocy fotowoltaika
Strażnik mocy zamówionej to sprzęt, którego zadaniem kontrola zużycia energii czynnej. Jego instalacja nie wymaga zgody dystrybutora. Dzięki zastosowanym technologiom ostrzega użytkownika przed zbliżającym się przekroczeniem wykorzystując do tego SMS lub stronę internetową. Możliwe jest także zaprogramowanie wyłączenia obciążenia, gdy przekroczy planowany poziom. W fotowoltaice strażnik może pomóc kontrolować ilość energii, którą pobiera się za darmo z sieci. Jeżeli zapotrzebowanie energetyczne będzie na tyle duże, że w danym momencie wymaga dodatkowych opłat za przesył, będzie możliwa jego kontrola i ograniczenie.