Instalacja fotowoltaiczna na dachu to standardowe rozwiązanie w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Dach to najbardziej opłacalny wybór dla prosumentów, których warunki nie ograniczają generowania elektryczności w procesach fotowoltaicznych. Brak zacienienia, możliwość wykorzystania pustej powierzchni i uzyskania optymalnych kątów nachylenia bez dodatkowych konstrukcji wspierających sprawiają, że rzadko decydują się inną metodę montażu. Sprawdź co musisz wiedzieć, by cieszyć się instalacją fotowoltaiczną na dachu!
Co trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o instalacji paneli? Istnieje kilka czynników, które mogą mieć znaczenie w kwestii opłacalności inwestycji:
Orientacja połaci dachu ma kluczowe znaczenie w generowanych przez panele fotowoltaiczne uzyskach. Najkorzystniejszą opcją będzie montaż na powierzchni skierowanej w stronę południową. W polskich warunkach geograficznych to właśnie ten kierunek zapewnia dostęp do największej ilości promieni słonecznych w ciągu dnia. Większość domów posiada jednak dachy skierowane w kierunku wschód-zachód. Mimo wszystko różnica w uzyskach nie jest aż tak wielka. Fotowoltaika zamontowana na dachu w stronę wschodnią lub zachodnią generuje uzyski mniejsze o około 10%.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Drugim aspektem, który może mieć wpływ na czas zwrotu kosztów inwestycji jest kąt nachylenia dachu. Najbardziej optymalne warunki do generowania elektryczności zapewniają panele pochylone o 35 stopni. Gdy stopień nachylenia dachu pokrywa się z tą wartością, prosument może liczyć na zadowalające uzyski. Odchylenie od tej wartości o 15 stopni powoduje różnice w uzyskach na poziomie kilku procent.
Co w przypadku, gdy kąt nachylenia dachu znacząco odbiega od zalecanych 35 stopni? Instalacja fotowoltaiczna będzie musiała zostać skorygowana. Pomagają w tym stelaże wsporcze, które są jednak dodatkowym wydatkiem. Zwiększanie kosztów montażu nie zmniejsza jednak stopnia opłacalności fotowoltaiki dla domu.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej, kąty nachylenia mają szczególne znaczenie. Niektóre konstrukcje dachowe bardziej sprzyjają montażowi paneli niż alternatywne rozwiązania. Jaki dach wybrać, planując budowę domu z fotowoltaiką?
Każdy dach pokryty jest konkretnym rodzajem materiału. Wybrane rozwiązanie może mieć wpływ na stopień trudności montażu fotowoltaiki, a co za tym idzie zwiększenie lub zmniejszenie kosztów. Istnieje grupa materiałów, na których żaden instalator nie podejmie się próby montażu - stwarzałoby to zagrożenie dla mieszkańców. Niebezpieczeństwo obejmuje dachy wykonane z takich materiałów jak:
W przypadku pozostałych materiałów i metod pokrycia nie powinno być znaczących problemów. Na jakim dachu można montować fotowoltaikę?
Panele fotowoltaiczne różnych producentów różnią się między sobą wymiarami i masą. Instalacja ogniw słonecznych na dachu wiąże się z dołożeniem dodatkowego obciążenia na konstrukcję. Warto zapoznać się z zapisami zawartymi w projekcie konstrukcji dachu, by ustalić jakie maksymalne obciążenie może przyjąć dach i czy przewiduje się dla niego montaż paneli słonecznych. Jeżeli nie, koniecznym okaże się kontakt z projektantem dachu lub analiza profesjonalisty od instalacji fotowoltaicznych. W większości przypadków masa paneli nie powinna stanowić problemu - każdy dach ma zaplanowany pewien zapas obciążenia, ze względu na pokrywający go sezonowo śnieg.
Sposobem na uniknięcie problemów z obciążeniem dachu instalacją fotowoltaiczną jest zastosowanie dachówek fotowoltaicznych. Niewielkie panele zamontowane w większej ilości mogą skutecznie zastępować pokrycie dachowe, generując przy tym zadowalające uzyski. To także sposób na zwiększenie walorów estetycznych fotowoltaiki dla domu.