Montaż fotowoltaiki na gruncie może być realizowany na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest wykorzystanie betonowych obciążników, jednak nie każdemu inwestorowi odpowiada taki system. Alternatywą pozostaje montaż fotowoltaiki z wykorzystaniem kafara, czyli palownicy. Urządzenie umożliwia wbijanie w grunt stalowych profili pod instalację fotowoltaiczną. Jak działa kafar spalinowy do fotowoltaiki?
Profesjonalne spółki realizujące instalacje fotowoltaiczne oferują swoim klientom nieco więcej niż instalacja paneli na dachu. Opcja montażu modułów słonecznych na gruncie zdecydowanie powiększa grono potencjalnych odbiorców, jednocześnie podnosząc konkurencyjność firmy. Przeprowadzenie profesjonalnego montażu staje się o wiele łatwiejsze z wykorzystaniem kafara. Wbijanie stelaży pod instalację fotowoltaiczną to mozolna praca, której wykonanie z dużą dokładnością może mieć wpływ na generowane uzyski. Monter pracujący z kafarem będzie w stanie sfinalizować projekt o wiele szybciej i sprawniej. Z tego powodu rola wykorzystywanych narzędzi do fotowoltaiki jest ogromna.
Monterzy instalacji fotowoltaicznych mogą zdecydować się na wybór jednego z trzech rodzajów kafarów, uzależnionych przede wszystkim od stopnia trudności realizacji. Projekty przewidziane do zamontowania na bardziej wymagającym gruncie mogą wymagać wykorzystania kafara samojezdnego, czyli palownika poruszającego się na łańcuchach. Takie urządzenie wyposażone w inklinometr do kontrolowania pionu masztu i głowicę obrotową do wiercenia otworów pozwala na montaż wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych.
Mniej wymagające instalacje na gruncie mogą zostać zrealizowane dzięki palownikom mobilnym. Przenośne urządzenie do wbijania słupków w nieutwardzone powierzchnie często wykorzystuje się w projektach fotowoltaiki dla domu. Zasilany benzyną silnik wbija pręty w glebę, uderzając je z wysoką częstotliwością z pomocą udaru pneumatycznego. Częstotliwość i moc uderzeń może różnić się w zależności od wybranego producenta kafarów do fotowoltaiki.
Kluczowym elementem kafara spalinowego pozostaje jednak stalowy adapter. Dodatkowy element palownicy umożliwia bezpieczny montaż wybranego profilu. Instalacja fotowoltaiki bez wykorzystania adaptera narażałaby elementy konstrukcji na odkształcenia, ponieważ tłok uderzając bezpośrednio w element montażowy mógłby go rozklepywać. Wykorzystując adapter dopasowany do ścianki profilu instalator jest w stanie zagwarantować precyzyjnie wykonaną pracę.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Kategorią pośrednią między kafarem spalinowym a samojezdnym jest kafar hydrauliczny. To opcja zapewniająca większą moc wbijania ceowników, pali oraz słupków kosztem zmniejszenia mobilności. Uwarunkowane jest to koniecznością podpięcia do stacji hydraulicznej. To właśnie ona będzie odpowiedzialna za spalanie benzyny i generowanie mocy. Wybierając taki sprzęt jak kafar hydrauliczny również trzeba pamiętać o dobraniu odpowiednich prowadnic i adapterów.
Nie każdy instalator musi zdecydować się na zakup własnego sprzętu. Szczególnie w przypadku realizacji farm fotowoltaicznych, zakup prywatnego palownika samojezdnego może okazać się przedsięwzięciem przekraczającym finansowe możliwości spółki. Podobnie w przypadku instalatorów, którzy przede wszystkim specjalizują się w montażu paneli słonecznych na dachu. Alternatywą pozostaje wynajem sprzętu na określony czas realizacji projektu. Posiadacz urządzenia może udostępnić swoje narzędzie w dowolnej ustalonej przez siebie kwocie. Większość ofert pozwoli jednak na korzystanie z narzędzia za około 200-300zł za dobę. Kafarowanie pod fotowoltaikę może więc okazać się dochodowym biznesem.