Ekonomiczne wykorzystanie energii z paneli fotowoltaicznych w systemie on-grid do pogrzewania ciepłej wody użytkowej nie stanowi problemu. Generowane w ciągu dnia nadwyżki elektryczności przesyłane do akumulatorów po stronie operatora sieci energetycznej mogą zostać odebrane za darmo wieczorem, gdy zapotrzebowanie wzrasta. Pozyskana w ten sposób energia może zostać wykorzystana do zasilania grzałki w bojlerze, czyli podgrzewania c.w.u. Ze względu na charakterystykę pracy instalacji fotowoltaicznej jest to korzystne rozwiązanie. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku instalacji wyspowych, nie podpiętych do sieci? Korzystnym rozwiązaniem staje się wykorzystanie sterowników do fotowoltaiki.
Bezpośrednie podpięcie paneli fotowoltaicznych do grzałki nie jest opłacalnym rozwiązaniem. Decyduje o tym fakt, że stała rezystancja grzałki nie pozwala na optymalne wykorzystanie dostarczanej w ten sposób energii. Tylko w momencie idealnego nasłonecznienia pracuje ze stuprocentową sprawnością. Takie warunki zdarzają się bardzo rzadko, dlatego potencjał paneli podpiętych do grzałki jest ograniczony. Choć poprawne dobranie rozmiaru instalacji do mocy grzałki pomoże zniwelować ten efekt, sposób nadal pozostaje nieoptymalny. Warto pamiętać, że grzałka do fotowoltaiki powinna obsługiwać moc o 20-30% mniejszą od panelu. Tylko podpięcie do urządzenia sterującego pozwoli optymalnie zasilać grzałkę z paneli fotowoltaicznych w systemie off-grid.
Sterownik do fotowoltaiki jest w stanie zwiększyć uzysk dodatkowej mocy nawet dwukrotnie (w warunkach słabego oświetlenia). Dzięki stałej kontroli optymalnego punktu pracy paneli może także dynamicznie zmieniać obciążenie instalacji. Inteligentne urządzenie odczytuje również aktualną temperaturę bojlera, by na bieżąco podejmować decyzje o pracy paneli. Warto wybrać regulator grzałek do fotowoltaiki, który nie wykorzystuje do swojej pracy energii z sieci. Podpięcie sprzętu do instalacji fotowoltaicznej powinno w zupełności wystarczyć do kontrolowania grzałki.
Sterownik to uniwersalna elektronika, która obsługuje panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Wyposażony w kontroler ograniczający podgrzewanie uniemożliwia także zagotowanie wody w bojlerze. W schemacie powinien zostać umieszczony między zbiornikiem wody a bezpiecznikami.
Podpięcie urządzenia do paneli słonecznych i bojlera nie wymaga urzędowych zezwoleń. Taka konstrukcja traktowana jest jako obwód wydzielony z sieci energetycznej. Znaczenie ma także minimalna ingerencja w strukturę budowli. Zaletą sterownika pozostaje fakt, że kontrolowanie szczelności nie jest konieczne jak w przypadku instalacji opartych o kolektory słoneczne (solary).
Aby skutecznie dostosowywać tryb pracy do aktualnych warunków pogodowych, urządzenie musi wykonywać pomiar promieniowania słonecznego. Takie rozwiązanie pozwala również ustalić sterownikowi, czy instalacja PV wygeneruje wystarczające uzyski, by zasilić grzałkę bez energii z sieci. Z tego powodu zdecydowana większość urządzeń wymaga montażu dodatkowego modułu fotowoltaicznego. Jego rozmiar jest jednak zdecydowanie mniejszy niż klasycznego ogniwa do instalacji na dachu. To niewielki moduł o mocy 1W, generujący napięcie 6V. Generowana przez panel energia obciążona jest rezystorami, z których zbierane będzie napięcie. W zależności od otrzymanego wyniku, sterownik podejmie decyzję o pracy grzałki.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Odpowiedni system dogrzewania grzałką zasobnika wodnego z fotowoltaiki ma znaczenie. Istnieje wiele producentów sterowników, które spełniają swoje zadanie bez większych problemów. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem będzie kierowanie się dodatkowymi funkcjami oferowanymi przez urządzenie. Warto wybrać sprzęt wyposażony w wyświetlacz, który może stanowić źródło cennych informacji. Przede wszystkim, na ekranie powinna pojawiać się informacja o napięciu i natężeniu prądu, energii dnia i aktualnej temperaturze wody w bojlerze. Zaawansowana elektronika będzie w stanie wyświetlić także dzienny przyrost temperatury, moc dnia i chwilową oraz rozkład uzysków w postaci przejrzystego schematu. Wszystkie te zalety łączy w sobie Ekopulsar sterownik do fotowoltaiki.
Dla bezpieczeństwa warto upewnić się, że wybrany model wyposażono w niezbędne zabezpieczenia. Przede wszystkim, nie można pozwolić sobie na sytuację, w której zwarcie sterownika doprowadza do zagotowania wody w zbiorniku. To podstawowe zabezpieczenie, którego nie można pominąć. Warto również sprawdzić, czy urządzenie powiadomi o nieprawidłowym odczycie temperatury zewnętrznej. Błąd komunikacji z zegarem RTC także nie może mieć miejsca. W razie wystąpienia chociaż jednej z tych trzech komplikacji, urządzenie powinno przerwać pracę i wejść w tryb awaryjny. Dobry sprzęt pozwoli również ograniczyć podgrzewanie wody w czasie wyjazdu.